10 C
Skopje
петок, мај 29, 2020

Дневни Архиви: април 10, 2019

ВИДЕО: Новиот футуристички аеродром во Сингапур има шума, базен и џакузи на покривот!

Аеродромот Чанги во Сингапур наскоро ќе добие нов терминал кој во себе ќе содржи работи кои не можете да ги видите на ниеден друг...

Објавена е првата фотографија од „Црната дупка“ во Вселената

Aстрономите успеаја да ја направат првата фотографија од Црна Дупка, лоцирана во далечна галаксија. Широка е 40 милијарди километри, три милиони пати поголема од...

Мала хрватска компанија го освојувува светот со својот инoвативен софтвер

Идејата е првиот чекор кон светот на претприемништвотоис, но само некои идеи се претвораат во бизниси. Едни од тие кои успеале да го постигнат...

Samsung денес ќе претстави телефон со ротирачка камера

Компанијата Samsung денес на својот специјално организиран настан ќе го претстави смартфонот A90. Се шпекулира дека овој паметен телефон ќе има една pop-up камера, која...

ВИДЕО: Парижани садат градини по улиците на Париз

Во Париз жителите на оваа најпозната светска метропола почнаа да садат вистински градини по улиците. Секој жител може да аплицира за да добие дозвола...

АмЧам собра 1.500.000 денари за општествено корисни проекти

Американската стопанска комора во Македонија - АмЧам, бизнис заедница на 130 од најголемите компании во земјава, организираше настан за собирање финансиски средства насловен како...

Pinterest излегува на берза – вредноста е проценета на 12 милијарди долари

Социјалната мрежа Pinterest за својата јавна иницијална понуда одреди почетна цена од 15 до 17 долари по акција, што значи дека вредноста на компанијата...

Ова се Љупчо и Томас кои ја развија апликацијата “Мои доктори“ за полесен пристап...

    Со цел да се надмине ситуацијата со месеци да се чека за термин од специјалист на патформата „Мој Термин“, девелоперите Љупчо Наумов и Томас...

Неуспешен обидот на градоначалникот на Њујорк со помош на вештачка интелигенција да го направи...

Пред неколку години градоначалникот на Њујорк, Ендрју Куомо, најави дека на мостовите и на тунелите во Големото јаболко ќе постави сензори, камери и опрема...

Доделени се WE MAKE наградите за најуспешните девет жени претприемачки

Минатата недела се реализираа завршните настани во рамките на проектот „WE MAKE: Женско претприемништво за конкурентност“, финансиран од Европската Унија, преку ИПА програмата. Првиот настан...

НАЈПОПУЛАРНИ