11 C
Skopje
петок, мај 29, 2020

Дневни Архиви: април 11, 2019

Koj ден е најлош за закажување состаноци?

Најголем дел од луѓето не сакаат состаноци затоа што се премногу долги, премногу чести и не помагаат многу. Гери Бернисон, извршен директор во Корн...

Холандска компанија ве носи со чамец по каналите да ловите – пластика!

Оваа холандска компанија ве носи на тури по познатите канали, но тоа не е обична прошетка. Во текот на пловењето нема да ја разгледувате...

Која е жената која е заслужна за првата фотографија од црна дупка во светот?

Кејти Боуман е 29-годишна девојка која го креираше алгоритмот кој помогна да се направи првата фотографија од црна дупка во светот. Фотографијата беше објавена...

Во Норвешка заврши изградбата на највисоката дрвена зграда во светот

Минатиот месец зградата Mjösa Tower стана највисоката дрвена зграда во светот со 18 ката и висина од 85,4 метри. Веднаш по неа е дрвената...

Иновативните фирми имаат побрз раст на платите, продажбата и продуктивноста!

Претпријатијата кои се иновативни имаат 15 проценти побрз раст во продажбата отколку неиновативните, осум отсто побрз пораст на продуктивноста и на конкурентноста, како и...

Huawei ќе и помага на Хрватска во дигиталната трансформација на земјата

Huawei и Централната државна канцеларија за развој на дигитално општество на Хрватска, односно галвното тело за унапредување на дигиталниот развој на општеството, потпишаа меморандум...

Ова е првата фотографија во светот од т.н. црна дупка во вселената

Астрономите досега само претпоставуваа како би изгледала една црна дупка. Многумина се обидуваа да пресметаат колку се големи црните дупки, но никој досега немаше...

Технолошки форум во Скопје: Смарт сити – паметен, поврзан и чист град

Поголема функционалност, поврзаност и подобра животна средина преку користење нови технологии е главниот фокус на технолошкиот форум  „Скопје смарт сити – паметен, поврзан и...

Ruby on Rails глобално ги обединува девојките заинтересирани за програмирање!

Викендов, на 12ти и 13ти Април во канцелариите на Web Factory, ќе се одржи најголемата работилница за Ruby on Rails на овие простори   Во ера...

Грција руши рекорди со извозот на маслиново масло

Вредноста на извозот на маслиново масло од Грција, благодарејќи на побарувачката во Италија, достигна 530 милиони евра во минатата година.  Тоа е рекорден годишен пораст...

НАЈПОПУЛАРНИ