11 C
Skopje
петок, мај 29, 2020

Дневни Архиви: април 14, 2019

Норвешките болници градат дрвени колиби во шума за побрзо оздравување на пациентите

Среќни сме што живееме во време кога има болници, но да бидеме иксрени, болниците не се најпријатните места. Тие се ладни, стерилни, имаат строги...

Вежбањето може да ве направи посреќни отколку парите?!

Редовната физичка активност помага за добро ментално здравје, исто како што помага и покачувањето на платата. Наместо да останувате екстра часови на работа со...

Во Хрватска се отвора фабрика за производство на 3Д печатачи

Поставувањето на соларни панели на покривот на Развојниот центар и технолошки парк Крижевци, како први соларни електрани во Хрватска чија изградба во кампања за...

Њујорк гради џиновски подземен парк

Lowline е план за користење на иновативна соларна технологија за осветлување на историски подземен терминал за тролејбус во Њујорк. Визијата на планот е да...

Фејсбук Месинџер ќе се враќа во главната апликација

По пет години откако е направена посебната апликација „Месинџер“ за сите корисници, „Фејсбук“ размислува за нејзино враќање во склоп на главната апликација „Фејсбук“. Функцијата...

Франција усвои закон за оданочување на технолошките гиганти

Францускиот парламент усвои закон за оданочување на технолошките гиганти како што се Google, Apple, Amazon и Facebook и покрај критиките од САД. Новиот закон...

Владимир Дади Ивановски: Уметноста ми помогна да внесам голема доза на креативност во ИТ...

Да се остане и да се живее во Битола, за креативна личност како што е Владимир Дади Ивановски е вистинско чудо. За јавноста е...

НАЈПОПУЛАРНИ