25 C
Skopje
четврток, август 13, 2020

Дневни Архиви: април 19, 2019

Мајчиното млеко повеќе не е само за бебиња туку и суплемент за возрасни

Глобалниот хемиски гигант DowDuPont Inc. и компанијата BASF SE инвестираат милиони во производство на шеќер кој природно се наоѓа во мајчиното млеко. Производителите на...

ВИДЕО: Швајцарцарска компанија произведе кула за складирање енергија од обновливи извори!

Швајцарската компанија Energy Vault Inc, со седиште во Лугано, Швајцарија, која произведува производи за складирање обновлива енергија, ја доби наградата World Changing Idea 2019 во...

Ова е деталната листа на највлијателни луѓе во светот за 2019 година според Time

Магазинот TIME ја објави својата годишна листа со 100 највлијателни луѓе во светот за 2019 година, на која се најдоа селебрити личности и спортисти како...

Европарламентарците ги пробаа квалитетните македонски вина

Здружението „Вина од Македонија“ се претстави како успешен пример на асоцијација од Југоисточна Европа на Конференцијата за вино во Стразбур, што се одржа на...

Завар дизајн и Раде Кончар – ТЕП од настапот на ISH Франкфурт најавија заеднички...

  Завар дизајн и Раде Кончар - ТЕП, заеднички се претставија на престижниот саем ISH Франкфурт. Двете компании, преку своите производи ги претставија конкурентноста и...

ВИДЕО: Adidas претстави патики кои никогаш не мора да ги фрлите

Рециклирањето денес е на ниско ниво. Производителите не имаат убедено дека одговорност на конзументите e да ги рециклираат нивните производи. Во меѓувреме, иако многумина...

Оваа риба од рециклирано железо во Градски парк ќе лови отпад

Во Градскиот парк Скопје ќе биде поставена склултура на Андреј Митевски, која е замислена естетски да претставува риба, но да служи и за собирање...

Репортери без граници: Македонија е на 95-то место според слободата на медиумите

 Македонија останува на 95-то место според последниот светски индекс за слободата на медиумите на Репортери без граници (РСФ), исто како и минатата година, кога...

Факелите за Олимписките игри во Токио ќе бидат направени од рециклиран метал од земјотресот...

Факелите за Олимписките игри во Токио во 2020 година ќе бидат направени од рециклиран метал од земјотресот во Фукушима. После разорниот земјотрес во 2011...

Половина од работодавaчите во светот помалку вработуваат гојазни отколку слаби луѓе

Гојазноста е еден од најсериозните и најконтроверзни предизвици кога е јавното здравје во прашање. Тоа е криза за која најголем дел од луѓето имаат...

НАЈПОПУЛАРНИ