25 C
Skopje
четврток, август 13, 2020

Дневни Архиви: април 26, 2019

Зошто овој брачен пар посади 2 милиони дрвја за 20 години?!

Според Организацијата за храна и земјоделство на Обединетите нации, 129 милиони хектари шума, што е еднакво на површината на Јужна Африка, ги снема од...

Etihad Airways по прв пат леташе без употреба на пластика за еднократна употреба

Националната авиокомпанија на Обединетите Арапски Емирати, Etihad Airways, соопшти дека е прва компанија од регионот која го остварила првиот лет без употреба на пластика...

Погледнете како возат автономните автомобили на Илон Маск

Ерата на автономните автомобили пристигна. Погледнете го видеото во прилог и ќе се уверите како беспилотните автомобили на најпознатиот иноватор на денешницата, Илон Маск...

Светот изгуби 12 милиони хектари тропска шума за само една година!

Во 2018 година милиони хектари недопрени тропски прашуми биле уништени, објави „Гардијан“ по анализи на најновите сателитски податоци. Експертите веруваат дека меѓу главните причини...

ВИДЕО: Зошто скопски средношколци направија своја верзија на „Милионер“?

Средношколци од гимназијата „Панчe Арсовски“ направија своја верзија на квизот „Милионер“ како дел од проектна задача. Но, наместо парична награда, освојуваат позитивни оценки. Лекциите по...

Научници развија технологија која чита мисли и ги претвора во говор

Научници од Универзитетот на Калифорнија во Сан Франциско открија дека развиле технологија која ја користи мозочната активност за создавање синтетизиран говор. Тие велат дека...

Игор Изотов: Битола станува нов стартап центар во државата!

Преда Плус Фондацијата во изминатите месеци го размрда заспаниот Пелагонски регион со проектот Eployouth кој креарира нов екосистем на стартапи со подршката низ бесплатни...

Во Сараево поставени првите соларни дрва кои осветлуваат и служат како полначи

На плоштадот „Алија Изетбеговиќ“, во непосредна близина на Собранието во Сараево поставени се две соларни стебла кои ќе ја користат сончевата енергија за осветлување...

НАЈПОПУЛАРНИ