23 C
Skopje
сабота, август 15, 2020

Дневни Архиви: април 29, 2019

Три иноватини начини со кои Холандија создава општество каде ништо не се фрла

Ова се три иновативни начини на кои Холандија работи на создавањето едно општество кое не создава отпад. На прво место мора да е велосипедската...

Tip of the Week – Перфектен тим

На оваа тема сум пишувал повеќе пати, но слободно можам да кажам дека никогаш не е доволно. Дали постои перфектен тим?   Еве, да не се...

Букурешт воведува бесплатен интернет на сите јавни површини

Градските власти на Букурешт соопштија дека граѓаните ќе можат да се вклучат на бесплатен безжичен интернет во јавните простори со помош на програмата ВиФи4ЕУ. Луѓето...

ИКЕА ќе ја замени амбалажата од стиропор со пластика направена од печурки

Замислете да можеме да ја замениме сета амбалажа направена од стиропор со алтернативен материјал направен од печурки, која може да ја фрлите во градина...

Децата треба да учат само преку игра до осум години

Компанијата за играчки Lego спроведе истражување за образовниот развој на децата. Истражувањето покажа дека формалното образование, всушност може да го попречи нормалниот развој на...

Вработените кај најбогатиот човек во светот се третираат како роботи?!

Пазарната вредност на Amazon повторно се движи околу неверојатни милијарда долари, а основачот и извршен директор на компанијата, Џеф Безос, е тежок повеќе од...

НАСА забележа „марсотрес“ – првиот забележан потрес на друга планета

Роботското летало на НАСА, InSight, го забележа првиот потрес на планетата Марс, што е прв пат да се забележи сеизмолошко поместување на друга планета....

Србија е лидер во Европа по бројот на девојки во ИКТ секторот

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, изјави дека Србија е лидер во Европа по бројот на девојки во секторот информаттичко-комуникациски технологии и дека на земјите...

Александра Лeлов: Yanika e македонски иновативен производ кој го освои словенечкиот пазар

Yanika е иновативен продукт на Александра Лелов, Словенка со македонско потекло, која додека живеела во Скопје се инспирирала да направи спреј за дезинфекција и...

НАЈПОПУЛАРНИ