25 C
Skopje
четврток, август 13, 2020

Дневни Архиви: април 30, 2019

  Кока-кола претстави лимитирано издание шишиња инспирирани од „Војна на ѕвездите“

„Кока-кола“ дизајнира специјални пакувања за најпопуларните пијалоци кои од 31 мај ќе бидат достапни во тематските паркови „Војна на ѕвездите“ во Дизниленд, Калифорнија, и...

Веселенскиот телескоп Hubble откри дека вселената се шири побргу отколку што мислевме

Податоците на Американската вселенска агенција НАСА покажуваат дека вселената се шири побрзо отколку што мислевме. Вселенскиот телескоп Hubble, заеднички проект на НАСА и на...

Германски научници создадоа 3Д печатени провидни органи кои може да се пресадуваат кај луѓе

Истражувачи од Германија создадоа транспарентни човечки органи со помош на технологија која може да го трасира патот до печатење тридимензионални делови од телото како...

Кратката дремка на работа е поефикасна од пиењето кафе

Што можете да направите која сте на попладневен состанок и не можете да ги држите очите отворени и само сакате да ја потпрете главата...

Нови цени на горивата

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 од полноќ се зголемува за 0,50 денари за литар, а за еден денар поскапуваат ЕУРОСУПЕР БС-98, ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е...

Ана Чоловиќ Лешоска од „Еко- свест“ ја доби престижната награда за животна средина „Голдман“

Ана Чоловиќ Лешоска од невладината организација „Еко- свест“ е добитничка на престижната награда за животна средина „Голдман“. Оваа награда се доделува секоја година на заслужни...

Проширување и освежување на популарната серија традиционални вина на „Тиквеш“

Винарската визба „Тиквеш“ воведе новини со кои ја унапреди својата линија на традиционални вина кои на пазарот се достапни во амбалажа од еден...

Арсовска: По чија мерка ќе се кројат постапките за јавни набавки?

Постигнување квалитет како основен критериум врз кој е потребно да се заснова процесот на спроведување на јавните набавки, преку кои во земјата се трошат до една...

Сурфери се борат да го сопрат дупчењето за нафта во Големиот австралиски залив

Австралиските сурфери веќе два месеци се борат за да го заштитат Големиот австралиски залив од негово дупчење за природен гас и нафта. Преку отворено...

ВИДЕО: Целосно автономен робот-земјоделец е иднината на земјоделството

Запознајте го Swagbot, земјоделецот од иднината. Swagbot е целосно автоматизиран робот создаден за земјоделска работа, а креиран од компанијата Agerris. Овој робот е автоматизирана...

НАЈПОПУЛАРНИ