30 C
Skopje
сабота, август 15, 2020

Дневни Архиви: мај 5, 2019

Митролез направен од дрво и ластици може да пука 400 пати во минута

Овој пиштол направен од дрво и ластици може да пука дури 400 пати во минута. Има 17 буренца и може да испука 204 „куршуми“...

Шест астероиди ќе се приближат до нашата планета до 2029 година

Шест астероиди ќе се приближат до нашата планета до 2029 година, вклучувајќи го и опасниот „Апофис“, кој може да предизвика глобална катастрофа, пишува „Space“. Првиот...

Една третина од популацијата на Западен Балкан e иселена

Се проценува дека речиси шест милиони луѓе од овој регион во моментов живеат во странство, што претставува третина од популацијата на Западен Балкан, изјави...

Facebook ќе имплементира платен систем базиран на криптовалути

Wall Street Journal објави дека Facebook планира да имплементира платен систем базиран на криптовалути. Системот ќе користи дигитални пари слични на биткоинот, но различни во...

ВИДЕО: Преносна барикада може да стопира секакви возила на патиштата

Оваа моќна преносна барикада за патишта ја направи компанијата Mifram Security. Барикадата може да сопре автомобили, трактори и големи камиони. Долга е 1 метар,...

НАЈПОПУЛАРНИ