28 C
Skopje
сабота, август 15, 2020

Дневни Архиви: мај 7, 2019

Лондон сака да стане првиот град-национален парк во светот

Лондон сака да стане првиот град во светот кој целиот ќе биде национален парк така што ќе ја стави природата во центарот на урбаниот...

ВИДЕО: Ова е најголемиот подводен стаклен ресторан во светот

Ова е најголемиот стаклен подводен ресторан во светот. Ресторанот се вика 5.8 Undersea Restaurant. Името го добил по длабочината на која се наоѓа -...

Македонија извезува 3 милиони литри минерална вода, а увезува 22 милиони литри

Македонија извезува околу 3 милиони литри минерална и газирана вода, а увезува околу 22 милиони литри, покажуваат податоците што ги објави Државниот завод за...

BrandZ: Највреден кинески бренд е Алибаба

Растот на вредноста од 59 проценти на годишно ниво, на 141 милијарди долари, му помогна на гигантот во електронска трговија Алибаба да го заземе...

На еден милион животни и растенија им се заканува истребување

Природата е во многу поголема опасност отколку кога било во историјата на човештвото - им се заканува истребување на дури еден милион растенија и...

До 2070 година Facebook ќе имa повеќе мртви отколку живи корисници

Британски социолози објавија дека најпознатата социјална мрежа денес, Facebook, до 2070 година ќе има повеќе мртви отколку живи корисници. Врз база на бројот на...

Фејсбук воведе „воена соба“ во која се подготвува за европските избори

Иако на Цукерберг и неговиот тим во Фејсбук им требаше доста време за тоа да го сфатат, оваа социјална мрежа стана силна алатка за...

Утре почнува саемот на книгата

Унгарската книжевност е во фокус на 31-от по ред Меѓународен саем на книгата, што утре стартува во Скопје Културата е најдобриот начин да ја доближиме...

Подарете ја вашата свечена облека – акција на „Копче“ за матурантите и апсолвентите

Продавницата за половна облека „Копче“ започна иницијатива со која сака да ги усреќи идните матуранти и апсолвенти. „Подарете ја облеката од својата матурска или апсолвентска...

НАЈПОПУЛАРНИ