30 C
Skopje
сабота, август 15, 2020

Дневни Архиви: мај 8, 2019

ВИДЕО: Како работи Scrubba Mini, најмалата машина за перење алишта во светот?

Седум години по претставувањето на најмалата и најлесната машина за перење, тимот на машината Scrubba тешка само 140 грама се врати со кампања на...

Mercedes влезе во електричната ера

За Mercedes започна нова, електрична ера. Имено, овој германски производител на автомобили во Бремен, Германија, каде што се произведуваат C класата и GLC, почна...

Како може Скопје да се приближи до Виена и успешно да рециклира ѓубре?

Виена, како некогашен царски град, сега главен град на Австрија, стана пример како се собира, рециклира, искористува па дури и профитира од ѓубрето кое...

Google претстави нови Android телефони по многу пониски цени

Сундар Пичаи, извршниот директор на Google и неговиот тим денеска претставија бројни новитети на кои компанијата вредно работела во изминатите месеци, а можеби и...

Германија го отвора првиот електричен автопат за камиони

Камионите трошат се повеќе дизел, ги загадуваат градовите и имаат свој придонес во климатските промени. Германија смета дека е најден одговорот со користење надземни...

Microsoft нуди бесплатна сајбер заштита за политичарите!

Претстојните европски избори нема да бидат тест само за политичарите и за политичките партии, туку и за нивните изборни столбови затоа што последните години...

На 10 мај Отворен ден на Универзитет Американ Колеџ Скопје

Младите кои трагаат по модерно високо образование преку кое ќе станат конкурентни поединци со врвни вештини имаат одлична можност да го постигнат тоа со...

Таинствената дупка која се отвора во мразот на Антарктикот може да ја смени климата...

На почетокто ан 70-тите години од минатиот век, кога сателитите почнаа да прават фотографии од Земјата, беше забележана таинствена дупка во еден од сезонските...

“Јас внимавам“ со едукативни видеа ќе влијае на свеста на учесниците во сообраќајот

Kампањата „Јас внимавам“ на компанијата ОКТА, преку едукативни видеа, ќе ја зголемува свеста за безбедноста во сообраќајот. Секое од видеата обработува некоја од најчестите...

Акција за нaсочување на младите кон машинска индустрија

Заедничка координирана акција на стопанството, институциите, општините, учениците и родителите започнува со  Првиот училишен саем на машинска и енергетска индустрија – „Како до квалификуван...

НАЈПОПУЛАРНИ