28 C
Skopje
понеделник, август 10, 2020

Дневни Архиви: мај 12, 2019

Шведска со закон им дозволи на жителите да прават се што сакаат!

Законот во Шведска ви дозволува да истражувате се што сакате и каде сакате. Можете да се движите пеш, да возите велосипед, автомобил, да скијате,...

Кабтел одржа работилница за опасностите на интернетот во СОС Детското село

Кабтел веќе неколку години редум одржува обуки и работилници на тема “Заштита на децата од опасностите на интернет”, како поддршка на ОН Конвенција за...

Средношколци од Кочани победија со идејата за паметна кутија за апчиња на натпреварот за...

Ученичката компанија „Медтех“ од средното училиште „Ѓошо Викентиев“ од Кочани, го освои првото место на Националниот натпревар на ученички компании, кој се одржа вчера во организација на Џуниор Ачивмент...

Во Велес ќе се одржи Форум за сива економија

Во насока на активно вклучување на деловната заедница во стратешките економски политики и националната законска регулатива, Проектот на УСАИД “Партнерство за подобра бизнис регулатива”...

Сега можете да уживате во вашиот базен и кога врне

Сега можете да уживате во вашиот базен во двор без оглед на временските прилики благодарение на оваа посебна покривка на компанијата Exit Toys, која...

„Браво Сине“ и Арс ламина“ утрe ќе ја промовираат „Бајки од Македонија за цела...

Волшебниот свет на бајките и неверојатните приказни ќе биде збогатен со нова содржина. Движењето за поддршка на креативноста Иво Лауренчиќ -  „Браво Сине“ и...

Компанија од Македонија селектирана меѓу 30-те најиновативни технолошки компании во Југоисточна Европа

Македонската компанијата Elevate Global, која работи на проекти поврзани со вештачка интелигенција и машинско учење, е селектирана помеѓу30 најиновативни технолошки компании од Југоисточна Европа кои ќе бидат...

Louis Vuitton претстави луксузни чанти со вградени флексибилни екрани

Флексибилните екрани привлекуваат се повеќе внимание, а многу компании ги користат за своите производи. На тие компании им се приклучи луксузниот моден бренд Louis...

Во Кина откриен нов вид летачки диносауруси

Кинески научници открија нов вид летачки диносауруси кои по својот изглед потсетуваат на лилјак. Ова откритие фрла сосема друго светло на процесот како се...

ВИДЕО: Додека го возите овој автомобил ќе согорите исто калории како да сте возеле...

Запознајте го автомобилот наречен FitCar PPV, односно автомобил кој се вози со помош на педали како велосипед. Изумот е дело на иноваторот Насер ал...

НАЈПОПУЛАРНИ