23 C
Skopje
сабота, август 15, 2020

Дневни Архиви: мај 18, 2019

Мобилна апликација може да „слушне“ дали имате инфекција!

Симптомите на инфекциите на увото се различни и слични со други заболувања, па лесно може да се постави погрешна дијагноза. Но, истражувачи на Универзитетот...

Интимен концерт на Влатко Стефановски Трио

Присуствувајте на концерт во интимна атмосфера на македонскиот вонсериски гитарист, Влатко Стефановски. Заедно со неговиот бенд, „Влатко Стефановски Трио“, ќе ви приредат вечер вредна за...

Повеќе од 380 компании на 5. FMCG Summit Скопје 2019

Повеќе од 380 учесници од најголемите компани од секторот за трговија со стока за широка потрошувачка во земјава го посетија 5. FMCG SUMMIT што...

Докторите во Велс препишуваат бесплатно возење велосипед

Може ли возењето велосипед да ви помогне за подобро здравје? Неконвенционална иницијатива за подобро здравје неодамна беше лансирана во главниот град на Велс. Како...

ВИДЕО: Робот чистач на прозорци – сон на секоја жена

Бришењето прашина по домот е далеку од омилена активност на жените. Најчесто го одложуваме чистењето прозорци, особено ако живееме во некоја висока зграда, затоа...

Јапонија воведува телефони со 14 цифри

Јапонското Министерство за комуникации планира да подготви 10 милијарди телефонски броеви со по 14 цифри, кои до 2022 година ќе треба да ги заменат...

Нова студија: Аерозагадувањето го оштетува секој орган во човековото тело

Нова сеопфатна студија покажува дека загадувањето на воздухот може да направи штета на секој орган и буквално секоја клетка во човековиот организам Истражувањето покажува дека...

Германците претставија летачко такси

Германската компанија „Лилиум“ од Минхен го претстави прототипот на летачко такси со пет места, јавува „Анадолија“. Lilium Jet е дел од услугата за летање со...

До шест пати поголема заштеда на енергија со воведување мерки за енергетска ефикасност

  Енергетската ефикасност придонесува кон намалување на потрошувачката на енергија, бидејќи секој киловат помалку потрошена енергија значи одреден финансиски бенефит за штедачот на енергија, но...

Словенечката винарија „Пуклавец“ отвори винарска визба во Неготино

Словенечката винарија „Пуклавец“ отвори „бутик“ винарска визба во Неготино и со тоа го прошири својот асортиман со производството на црвени вина од македонско грозје. Вината...

НАЈПОПУЛАРНИ