19.2 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019

Дневни Архиви: мај 19, 2019

Tip of the Week – Пишана комуникација

„Tip of the Week“ се авторски текстови што се објавуваат секој четврток и обработуваат теми од секојдневниот живот коишто помогат да го подобрите вашето...

Италијанскиот креатор на парфеми Паоло Теренци во Македонија, ексклузивно пред македонската јавност ги промовираше...

Паоло Теренци, италијанскиот креатор на Tiziana Terenzi и V Canto, кои се дел од ниш парфемите, вчера пред очите на македонските блогери, ТВ лица...

На коалите им се заканува истребување!

Австралиската фондација за коали ги профласи коалите за официјално „функционално истребени“. Тој термин значи дека иако има уште 80.000 коали во светот, тие или...

Џек Ма откри зошто се успешни кинеските компании

Џек Ма во разговор за кинеските медиуми откри која е една од тајните на успехот на неговата, но и на другите кинески компании -...

Lenovo го претстави првиот компјутер во светот со флексибилен екран

За телефоните со флексибилен екран последните неколку месеци се зборува доста, а Samsung и Huawei веќе ги шретставија првите такви уреди. Но, најголем дел...

Ова е првото место во Азија кое ги легализираше истополовите бракови

Ова е првото место во Азија кое ги легализираше еднополовите бракови. Парламентот во Тајван, Кина, усвои закон со кој се легализираа геј браковите. Илјадници...

Интервју со Томи Акимовски, режисер на спотовите на Дупер, графички дизајнер и инфлуенсер

Кога во една личност се обединети и графички дизајнер и уметник и фотограф и снимател и инфлуенсер за дизајнерска спортска облека и одличен познавач...

НАЈПОПУЛАРНИ

Во САД ќе се отвори првиот ресторан кој ќе продава производи...

Еден ресторан во Калифорнија ќе стане првиот угостителски објект во САД кој ќе продава производи направени со марихуана во својата редовна понуда. Lowell Cafe е...

Иновации, подобрување на животната средина и развој на идните професии во...

Oсмото издание на Самитот Македонија2025, кој претставува водечка регионална конференција за споделување на последните светски трендови во бизнисот, економијата, технолошките иновации и етичкото лидерство,...

Најпознатиот фаст фуд синџир за пилешко месо KFC ќе почне да...

Подгответе се за „месо без месо“, новина од најпознатиот фаст фуд синџир за храна од пилешко месо, KFC, која уште повеќе ќе ја вжешти...

Арапи во Хрватска сакаат да градат ресорт вреден милијарда евра

Проектот Mavrijan Luxury Resorts беше претставен на средината на јули, а деновиве во Улцињ треба да дојдат заинтересираните инвеститори од Катар и од Египет....