19.2 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019

Дневни Архиви: мај 21, 2019

Сериозните претприемачи имаат две цели: пасивни приходи и повеќе извори на приходи

Фразата пасивни приходи е толку многу користена што кај некои предизвикува негативни емоции. Веројатно на Facebook сте виделе огласи кои покажуваат животен стил на...

Ларс Силбeрбауер, потпретседател на VIACOM DIGITAL STUDIOS, е новиот говорник на Spark.me 2019

Организацискиот тим на Spark.me, една од најголемите маркетинг конференции во Југоисточна Европа, која е закажана за 25 и 26 мај и по прв пат се...

Женева ќе ги казнува возачите на премногу бучните возила

Политичарите во Женева планираат да ги казнуваат возачите на премногу бучните автомобили, кои ќе ги ловат радари за бучава. Женевското градско собрание има намера...

Мексикански дизајнери направија приколка од пердуви од кокошки

Дизајнери од Ново Мексико претставија приколка во форма на солза која е направена од ултралесни композитни материјали добиени од пердуви од кокошки. Приколката е...

Направете паметна пресметка и заштедете електрична енергија и пари!

Конечно се одлучивте и на тој потег – купивте дом. Супер! Сега, редно време е да го опремите со апарати за домаќинство. Дел од...

Ситуацијата е уште поалармантна – научниците предвидуваат огромно покачување на нивото на морињата до...

Долго време се веруваше дека нивото на светските мориња и океани до 2100 година ќе се зголеми поради топењето на ледот. Научниците претходн предвидуваа...

Нема повеќе плаќање високи суми во кеш – од 1 јуни ќе се прават...

Лани во јули стaпи на сила одредбата на Законот за спречување на перење пари и финансирање тероризам која ја ограничи масималната сума која е...

НАСА планира да ја испрати првата жена на Месечината до 2024 година

НАСА планира да ја испрати првата жена астронаут на Месечината до 2024 година благодарение на дополнителните приливи во буџетот кои ги одобри претседателот на...

Strongbow и Apple Bandit – ново природно сајдер освежување од Пивара Скопје

Пивара Скопје на пазарот лансираше нова категорија пијалаци - САЈДЕР. Сајдерот е еден од најпопуларните нискоалкохолни освежителни пијалаци во светот. Пивара Скопје лансира два...

Туристите кои ќе се однесуваат непримерно во Венеција ќе бидат казнети со 500 евра

На туристите кои ќе се однесуваат непримерно во Венеција ќе им биде забрането да влегуваат во градот. Тоа е дел од мерките за да...

НАЈПОПУЛАРНИ

Во САД ќе се отвори првиот ресторан кој ќе продава производи...

Еден ресторан во Калифорнија ќе стане првиот угостителски објект во САД кој ќе продава производи направени со марихуана во својата редовна понуда. Lowell Cafe е...

Иновации, подобрување на животната средина и развој на идните професии во...

Oсмото издание на Самитот Македонија2025, кој претставува водечка регионална конференција за споделување на последните светски трендови во бизнисот, економијата, технолошките иновации и етичкото лидерство,...

Најпознатиот фаст фуд синџир за пилешко месо KFC ќе почне да...

Подгответе се за „месо без месо“, новина од најпознатиот фаст фуд синџир за храна од пилешко месо, KFC, која уште повеќе ќе ја вжешти...

Арапи во Хрватска сакаат да градат ресорт вреден милијарда евра

Проектот Mavrijan Luxury Resorts беше претставен на средината на јули, а деновиве во Улцињ треба да дојдат заинтересираните инвеститори од Катар и од Египет....