19.2 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019

Дневни Архиви: мај 27, 2019

Нови цени на горивата

Во согласност со новата методологија која РКЕ ќе ја користи за пресметка на цените, денес комисијата ги објави новите новите малопродажни цени. Првата одлука...

Нов проблем – Huawei повеќе не може да користи microSD картички

Забраната на САД која се однесува на Huawei доби уште една последица - кинеската компанија повеќе не може да користи microSD картички. Huawei повеќе не...

Секој пат кога переме алишта во машина ги загадуваме океаните со пластика!

Кога и да е возможно, избегнувајте да купувате синтетичка облека и наместо тоа носете облека од природни материјали како памук, волна или лен. датавеќе...

Оваа машина шишињата за пиво ги претвора во песок за неколку секудни

Оваа машина може да рециклира шишиња и да помогне да се спасат плажите, односно песокот од плажите во светот. Рециклирањето се одвива за неколку...

Апликацијата “Adobe Premiere Rush“ наменета за Самсунг – лансирана за корисниците на Галакси уредите

Компанијата Самсунг Електроникс (Samsung Electronics Co., Ltd.) во соработка со компанијата Адоб (Adobe) ја креираа апликацијата “Премиер Раш” (Premiere Rush) - прилагодена верзија на...

Ексцентричниот иноватор Илон Маск лани заработил повеќе од 65 најплатени директори во САД заедно

Не е тајна дека директорите на големите светски компании за својата работа добиваат огромни плати. Тука не зборуваме само за месечни износи кои им...

Facebook ќе ја лансира криптовалутата GlobalCoin

Медиумите почнаа да пишуваат дека Facebook идната година планира да ја лансира својата криптовалута, која веројатно ќе го носи името Global Coin. Валутатат првично ќе...

Граѓаните отсега ќе можат да аплицираат за субвенциониран станбен кредит по камата од 2,9%

Граѓаните отсега можат да аплицираат за новите и подобрени услови за субвенциониран станбен кредит. Со објава на законските измени во Службен весник стапуваат на...

Sony се повлекува од повеќе пазари за паметни телефони

И покрај лошите пазарни резултати и големиот минус кој од година во година го остварува одделот за паметни телефони во Sony, од компанијата немаат...

Презентација на 16 проекти одобрени со грантовата шема за инвестиции

Во организација на Министерството за локална самоуправа денеска во Скопје ќе бидат презентирани 16-те одобрени проекти на грантовата шема за инвестициски и иновативни проекти. Како...

НАЈПОПУЛАРНИ

Во САД ќе се отвори првиот ресторан кој ќе продава производи...

Еден ресторан во Калифорнија ќе стане првиот угостителски објект во САД кој ќе продава производи направени со марихуана во својата редовна понуда. Lowell Cafe е...

Иновации, подобрување на животната средина и развој на идните професии во...

Oсмото издание на Самитот Македонија2025, кој претставува водечка регионална конференција за споделување на последните светски трендови во бизнисот, економијата, технолошките иновации и етичкото лидерство,...

Најпознатиот фаст фуд синџир за пилешко месо KFC ќе почне да...

Подгответе се за „месо без месо“, новина од најпознатиот фаст фуд синџир за храна од пилешко месо, KFC, која уште повеќе ќе ја вжешти...

Арапи во Хрватска сакаат да градат ресорт вреден милијарда евра

Проектот Mavrijan Luxury Resorts беше претставен на средината на јули, а деновиве во Улцињ треба да дојдат заинтересираните инвеститори од Катар и од Египет....