19.2 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019

Дневни Архиви: мај 28, 2019

Asus го претстави првиот лаптоп во светот со два екрани

Иако најголем дел од луѓето денес користат лаптопи со сличен дизајн кои се состојат од екран на горната половина и тастатура на долната, последните...

Скопје ќе добие нов забавен парк

Град Скопје на старата локација ќе изгради нов тематски забавен парк, што ќе биде регионална атракција, имајќи предвид дека ваков парк не постои во...

Италијански Fiat Chrysler сака да се спои со француски Renault

Италијанско-американскиот автомобилски гигант Fiat Chrysler објави дека му предложил спојување на француски Renault, а истакнатиот застапник на владејачката италијанска екстремно десничарска партија Лига порача дека...

Ќе се бираат најиновативните македонски компании за 2019 година

На 29 мај со почеток во 10.30 часот во хотел Александар Палас во Скопје за прв пат ќе се одржи манифестацијата „Иновативно претпријатие на...

Преку работилници и печатена и дигитална промоција до поголем квалитет на туристичката понуда во...

Неделава се одржуваат пет едукативни работилници за туристичките чинители во Република Северна Македонија чија што основна цел е да се зголеми нивото на едуцираност...

Словенечка фирма за акумулатори ќе отвори фабрика во Пробиштип

Словенечката компанија Таб мак ќе инвестира 25 милиони евра и ќе отвори 90 нови работни места во Пробиштип и околината. Новата инвестиција ја најавија...

ВИДЕО: Luftikid е детско седиште за во кола на надувување

Ова е седиште за деца за во автомобил кое може да се постави по потреба и наместо да се склопува и да одзема простор...

Новите 100 и 200 евра денес се пуштени во промет

Новите банкноти од 100 и 200 евра од денеска се пуштени во промет, соопшти Европската централна банка (ЕЦБ). Тие се помали, потрајни и имаат нови...

Светските реки „збогатени“ со опасни концентрации на антибиотици

Од Темза до Тигар, илјадници реки низ светот се преплавени со опасни концентрации на антибиотици, открива нова студија спроведена на глобално ниво, јавува „Гардијан“. Загадувањето со...

Натпреварот за зелени идеи на „Арно“ е отворен до 2 јуни

Граѓаните што имаат идеја за зелен, одржлив бизнис до 2-ри јуни може да аплицираат на натпреварот „Филантропија преку зелени идеи“ што по петти пат...

НАЈПОПУЛАРНИ

Во САД ќе се отвори првиот ресторан кој ќе продава производи...

Еден ресторан во Калифорнија ќе стане првиот угостителски објект во САД кој ќе продава производи направени со марихуана во својата редовна понуда. Lowell Cafe е...

Иновации, подобрување на животната средина и развој на идните професии во...

Oсмото издание на Самитот Македонија2025, кој претставува водечка регионална конференција за споделување на последните светски трендови во бизнисот, економијата, технолошките иновации и етичкото лидерство,...

Најпознатиот фаст фуд синџир за пилешко месо KFC ќе почне да...

Подгответе се за „месо без месо“, новина од најпознатиот фаст фуд синџир за храна од пилешко месо, KFC, која уште повеќе ќе ја вжешти...

Арапи во Хрватска сакаат да градат ресорт вреден милијарда евра

Проектот Mavrijan Luxury Resorts беше претставен на средината на јули, а деновиве во Улцињ треба да дојдат заинтересираните инвеститори од Катар и од Египет....