17 C
Skopje
сабота, јули 11, 2020

Дневни Архиви: јуни 7, 2019

Amazon претстави нова алатка која служи како Shazam за облека

Доколку некогаш сте биделе некоја совршена комбинација за облекување и сте се запрашале каде можете да ја најдете и да ја купите, сега тоа...

ФИТР: Во Охрид отворен Инивативен Хаб и објавен Инструмент за поддршка на компании од...

Фонд за иновации и технолошки развој денеска во Охрид отвори Иновативен хаб во рамките на Факултетот за туризам и угостителство и објави Јавен повик...

„Тиквеш“ ги претстави првите четири вина произведени на сопствениот посед во Франција

Винарската визба „Тиквеш“ ги донесе на македонскиот пазар првите четири вина произведени во француската винарница „Château de Gourdon“, која од ноември 2018-та година е...

Заедно ја славиме победата на Вардар – шампионски бонус и подарок дрес

По повод победата на Вардар во Лигата на шампиони, како долгогодишен пријател на клубот, Македонски Телеком подготви изненадување за корисниците. Од денес до 12 јуни,...

По прв пат во историјата повеќе користиме мобилни телефони отколку што гледаме телевизија

Благодарение на конектираните мобилни уреди на кои секогаш се ни е на дофат на рака, начинот на кој консумираме различни содржини радикално се промени,...

Уште еден удар за Huawei – Facebook им забрани да ги користат неговите апликации

Главоболките за Huawei почнаа со одлуката на Google да им го ускрати пристапот до поддршка за Android и Google Play, но ситуација само станува...

Стапи на сила новиот Закон за практиканство

Новиот Закон за практиканство кој е официјално е стапен на сила ќе овозможи ангажирање на практиканти надвор од образовниот процес. Со тоа кандидатите ќе...

„Макпрогрес“ и „Пакомак“ лани рециклираа 400 тони пластика

Повеќе од 400 тони пластика и хартија во 2018 година беа селективно одложени и однесени на рециклирање, благодарение на соработката меѓу „Макпрогрес“ Виница и...

Кои се градовите со најдобар квалитет на живот

Жителите на Цирих во Швајцарија имаат најдобар квалитет на живот, покажа истражувањето „Mapping the World’s Prices 2019“ на Дојче банк. Истражувањето ги опфаќа трошоците за...

Промовиран јавниот повик за изградба на фотонапонски електрани

Вицепремиерот задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев, министерот за економија Крешник Бектеши и претставничката на ЕБОР, Анка Јоана Јонеску го промовираа првиот јавен повик...

НАЈПОПУЛАРНИ