0 C
Skopje
среда, април 1, 2020
Почетна 2019 јуни

Месечни Архиви: јуни 2019

Разладете се летово со овој паметен клима-уред

Летото е тука, а пристигнаа и високите летни температури. Победете ја жештината и дозволете си себеси удобност со персонален клима-уред. evaSMART персоналниот клима-уред ви...

„Self-care“ совети за оние кои често патуваат

Патувањата се привилегија за повеќето луѓе кои барем еднаш годишно одат на заслужен одмор. Но, за оние кои често патуваат поради работа, патувањата не...

Општина Карпош ќе ја ограничи употребата на мобилни телефони во училиштата

Општина Карпош ќе биде првата локална самоуправа во која ќе започне да се спроведува проектот за ограничена употреба на мобилните телефони и другите електронски...

ВИДЕО: Туш за во двор кој нема да го забележите додека не згазнете на...

Оваа дрвена преносна платформа, всушност, е надворешен туш кој можете да го поставите во двор. Тушот MC Shower можете да го поставите во градина,...

Од понеделник драстично паѓаат цените за роаминг во регионот

Граѓаните кои од понеделник ќе патуваат во Албанија, БиХ, Косово, Србија или Црна Гора ќе плаќаат драстично пониски цени на телефонските разговори во роаминг. Агенцијата...

Најдобрите дипломирани инженери добија „Инженерски прстен“

11-те најдобри дипломирани инженери добија „Инженерски прстен“ на свечена церемонија во Музеј на современа уметност. Признанието го доделуваат Инженерската институција на Македонија и Комората...

Ericsson направи технологија која ги спречува кражбите на паметни телефони

Сите познаваме најмалку еден човек кому му исчезнал телефонот без трага. Но, ако биде успешен патентот на шведскиот производител на телекомуникациска опрема Ericsson, во...

Замрзнати примероци од сперматозоиди може да преживеат вселенски патувања

Шпански научници открија дека замрзнати примероци од сперматозоиди можат и понатаму да се употребуваат по изложување на симулиран вселенски лет. Малото прелиминарно истражување кое...

Кинески Oppo претстави селфи камера која е вградена под екранот од телефонот

Кинеската компанија Oppo го претстави своето ново технолошко решение, а тоа е селфи камера вградена под екранот на телефонот. Во изминатите неколку години се...

Данците јадат најскапа храна во Европа

Цената на храната и на безалкохолните пијалаци во Данска лани беа 130 отсто над европскиот просек, покажуваат податоците на Евростат, одделот за статистика на...

НАЈПОПУЛАРНИ