24 C
Skopje
среда, јули 15, 2020

Дневни Архиви: јуни 9, 2019

Финска е најсреќната земја во светот

Финска е најсреќната земја во светот, а тоа е така поради уникатниот начин на живот на Финците. Финците велат дека хармонијата со природата и...

Вкупно 34 училишта се наградени на „Предизвик за млади истражувачи 2“ на ФИТР

 Триесет и четири проекти  на основни и средни училишта се наградени на „Предизвик за млади истражувачи 2“ на Фондот за иновации и технолошки развој...

Електричните автомобили во ЕУ ќе мора да прават бучава

Секој нов електричен автомобил во ЕУ со четири или повеќе тркала од 1 јули годинава ќе мора од безбедносни причини да има вграден акустичен...

Google Maps отсега ја покажува брзината со којашто се возите

Компанијата Google воведе мерач на брзината во својата апликација Google Maps и на своите корисници им овозможи да следат со која брзина се возат...

Апликација открива дали децата се болни преку нивното кашлање

Ако вашето дете постојано кашла, се разбира дека мора да проверите дали станува збор за нешто сериозно. Најдобро е да разговарате со доктор, но...

Комерцијална банка во еко акција: „Чиста навикa“ за почист Градски парк   

Над 150 вработени на Комерцијална банка денеска ги засукаа ракавите и заедно со извидниците од Прв Скопски извиднички одред го исчистија Градскиот парк во...

Ларс Олофсон: шведскиот Прио старт-ап за една година инвестираше во десетина македонски компании

Менаџмент консултантите од Шведска, Ларс Олофсон (Lars Olofsson) и Нина Јансдотер (Nina Jansdotter) се косопственци на Прио старт-ап, компанија која постои четири години и...

НАЈПОПУЛАРНИ