17 C
Skopje
сабота, јули 11, 2020

Дневни Архиви: јуни 12, 2019

Летачките такси на Uber пристигнуваат во Австралија

Познатиот сервис за споделување превоз Uber веќе подолго време работи на развојот на летачки такси Uber Air, а како трет пилот-град после Далас и...

Новата хорор серија на Стивен Спилберг ќе може да се гледа само ноќе

Стивен Спилберг подготвува толку страшна серија што ќе може да се гледам само ноќе кога ќе падне мрак, а кога ќе излезе сонцето и...

Во петок стартува новата сезона на Аква паркот во Скопје

Во петок од 10 часот ќе стартува новата летна сезона во Аква Паркот во склоп на СЦ „Борис Трајковски“. Аква паркот нуди интересни содржини за...

Eдна третина од најбрзорастечките технолошки фирми се од Британија

Велика Британија е на прво место во Европа според бројни технолошки компании чија вредност е повеќе од милијарда долари, според анкетата на британската влада...

15 шпански градови викендов ќе добијат 5G мрежа

Кинескиот телекомуникациски гигант Huawei ќе ја воведе 5G услугата во неколку градови во Шпанија во сабота, па Шпанија ќе биде една од првите европски...

Новиот T-Cross доби пет ѕвезди во Euro NCAP тестовите

Новиот T-Cross има бројни системи за помош на возачот кои доаѓаат како стандард, кои претходно беа достапни само во повисоките категории на возила. Заедно...

Научници создадоа ново „метално дрво“ од кое ќе се прават многу лесни автомобили

Истражувачи создадоа т.н. „метално дрво“ кое е цврсто како титаниум, но е доволно лесно да лебди во вода. Засега тие можат да произведат само...

Телеком МК апликацијата подобренa и со нови функционалности 

Корисниците можат лесно и онлајн да управуваат со сите фиксни и мобилни услуги Со Телеком МК апликацијата, врвно дигитално корисничко искуство во сите компании од...

Малите и средни компании не ја користат арбитражата како инструмент за решавање спорови

Арбитражата е еден од најдобрите и најбрзите начини за решавање на стопанските спорови, но за разлика од користењето на арбитражата во светски рамки, кај...

Дизајнерот на Apple Stores сака да ја реизгради Нотр Дам од стакло

По стравотниот пожар кој уништи голем дел од париската средновековна катедрала Норт Дам или Богородичната црква од Париз, францускиот премиер најави планови за архитектонски...

НАЈПОПУЛАРНИ