-4 C
Skopje
недела, февруари 23, 2020

Дневни Архиви: јуни 18, 2019

Apple го подготвува најголемиот iPhone досега и поддршка за 5G

За нешто помалку од три месеци Тим Кук ќе претстави нова генерација телефони на Apple, кои судејќи според тоа што можеме да го прочитаме...

Почитување на роковите и финансиската дисциплина за подобра ликвидност на компаниите

Проектот на УСАИД - Партнерство за подобра бизнис регулатива одржа инфо-сесија на тема „Закон за финансиска дисциплина и исполнување на договори”. Во Проектот се...

Земјаните сега имаат единствена прилика да именуваат планети и ѕвезди

Ако секогаш сте сакале да именувате некоја ѕвезда или планета, но не сте знаеле како, сега ви се нуди единствена пролика за предложите име...

Гладни за секоја кривина: Претставени новиот Porsche 718 Spyder и 718 GT4

Семејството 718 ги поздравува новите членови: со новиот 718 Spyder и 718 Cayman GT4, Porsche воведува два посебно емотивни и моќни модели подготвени да...

Партнерство на УНИЦЕФ и фондацијата Телеком за Македонија

Фондацијата Телеком за Македонија и УНИЦЕФ објавија партнерство за проширување на можностите за вклучување на децата и младите со попреченост во дигиталното општество. Партнерите,...

Претставен првиот хрватски електричен болид

Ова не е првиот студентски болид направен во Хрватска, но е првиот електричен хрватски болид и првиот со карбонска шасија. Тоа е болид кој...

Хрватскиот стартап Orqa за помалку од 24 часа собра 1,5 милиони куни

Стартапот Orqa од Осијек ја има најбрзорастечката кампања на Kickstarter во Хрватска досега. За помалку од 24 часа Orqa за својот прв производ Orqa...

Александар Стамболиев: Најдобрите идеи во Бизнис Aкцелераторот УКИМ (БАУ) ќе добијат до 100 илјади...

Од почетокот на годинава започна со работа Акцелераторот УКИМ, кој е сместен во Центарот за трансфер на технологии и иновации - ИНОФЕИТ. 6-те стартапи кои...

Електричниот скутер Pendel им овозможува независност на луѓето во инвалидска количка

Huka Pendel е електричен скутер кој е уникатно, еколошко решение за мобилност на инвалидските колички кои вообичаено се ограничени за пократки растојанија. Овој скутер...

НАЈПОПУЛАРНИ