-4 C
Skopje
недела, февруари 23, 2020

Дневни Архиви: јуни 21, 2019

Учениците во ова индиско училиште образованието го плаќаат со пластични шишиња

Не е необично децата на училиште да носат чанти, но би очекувале дека во нив има книги. Сепак, во едно училиште во Индија децата...

Британецот Мусвере е првиот човек осуден за производство на 3Д оружје кое пука вистински...

Дваесетгодишен Британец е првиот човек осуден за изработка на оружје со помош на 3Д печатач кое може да испука смртоносен куршум, објави британската полиција....

Губите мотивација? Овие четири работи ќе ве наполнат со енергија за работа

Истражувањата на психолозите покажаа дека силата на волјата е ограничена и недостатокот на мотивација во кариерата и работата е многу честа појава. Ви презентираме...

Американскиот Конгрес ја „паузира“ криптовалутата на Facebook

Facebook официјално ја претстави својата криптовалута наречена Libra, која ја прави подружницата  на Facebook, Calibra, а ќе се користи за плаќање преку апликациите на...

Велика Британија сака луѓето повеќе да разговараат во јавниот превоз за да не се...

Велика Британија сака да ги поттикне луѓето повеќе да комуницираат меѓусебе кога патуваат со јавниот превоз со цел да се бори против осаменоста на...

Ајкулата WasteShark е првата ајкула која сите би ја посакале во своите води

Ајкулите се предатори и добри ловци, но за разлика од обичните ајкули кои се хранат со морски животни помали од нив, ајкулата WasteShark се...

Министерството за земјоделство потпиша меморандум за соработка со UN Women

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство потпиша Меморандум на соработка со телото на Обединетите нации за родова еднаквост и зајакнување на жените – UN...

Oд 1 јули поевтинува роамингот на Балканот

Од 1 јули ќе следува поголемо намалување на цените за роаминг услугуте на земјите од Западен Балкан. Граѓаните од регионот од наредниот месец ќе...

НЛБ е прва овластена банка преку која може да тргувате со хартии од вредност...

НЛБ Банка ги известува своите клиенти – физички и правни лица дека после неколкумесечни интензивни подготовки за првпат во Македoнија ја овозможува услугата тргување...

Во Индија е толку топло што луѓето ги напуштаат своите домови

Во Индија е толку жешко што илјадници луѓе ги напуштаат своите домови и одат во потрага по вода затоа што рекордната суша ги исуши...

НАЈПОПУЛАРНИ