-4 C
Skopje
недела, февруари 23, 2020

Дневни Архиви: јуни 22, 2019

Иновативна велосипедска патека во Белгија поминува среде езеро

Оваа велосипедска патека во Белгија поминува низ езеро и луѓето буквално максимално ги доближува до природата. Патеката е долга 212 метри, а поминува низ...

Ова дрво можете да го поставите во двор и да ви создава струја и...

Ова дрво може да генерира струја и при најслабиот ветар. Почнува да работи и да создава струја при ветар со брзина од само 9...

Полицијата во Калифорнија го претстави своето најново засилување – Робокап

Полицијата во Калифорнија, односно во гратчето Хантингтон Парк го претстави најновото засилување во своите редови, кое е се само не обично и секојдневно. Новото...

Link се првите обувки во светот кои се половина чевел половина апостолка

Link се првите чевли во светот кои се исто толку лесни за носење како апостолки, а истовремено се безбедни и удобни како патики. Лесно...

Хрватскиот стартап Ascalia има решение за развој на паметни градови и намалување на емисијата...

Хрватскиот стартап Ascalia, на чие чело е извршниот директор и соосновач Марин Беко, развива хардверско и софтверско решение за поврзување на индустриската инфраструктура во...

Играта „Доктор Марио“ во јули пристигнува на мобилните уреди

Тешто дека има некој што не ја знае играта Super Mario и барем еднаш не ја играл. Генерациите од околу 30 години сигурно по...

Отворена мобилна лабораторија за испитување на нафтените деривати

Мобилна лабораторија, опремена според највисоки стандарди со софистицирани инструменти што ќе мерат девет карактеристики на нафтени горива и ќе овозможи на лице место да...

Qatar Airways по петти пат е изгласан за најдобра авиокомпанија во светот

  Qatar Airways по петти пат е изгласан за најдобра авиокомпанија во светот, според ранг-листата Skytrax. Листата на најдобрите авиокомпании беше објавена на Парискиот авионски саем...

„Мој воздух“ со нов дизајн ќе се шири и на Балканот 21/06/2019 –

Обновената платформа ќе им помогне на корисниците подобро да го разберат загадувањето, а новата маскота Воздушко ќе ја едуцира помладата публика за загадувањето и...

Милан Димитриевски: X Фактор Акцелератор од Велес ќе ја развива стартап сцената надвор од...

X Фактор Акцелератор од Велес е првиот и единствен бизнис акцелератор надвор од Скопје, кој е основан од инвеститори со големо практично искуство во...

НАЈПОПУЛАРНИ