-4 C
Skopje
недела, февруари 23, 2020

Дневни Архиви: јуни 26, 2019

Космонаути се вратија на Земјата по седум месеци во вселената

Во Казахстан се приземји вселенски брод „Сојуз МС-11“ со посада која ја сочинуваат Русиниот, Олег Кононенко, Канаѓанецот Дејвис Сен Жак и Американецот Ен Мајлејн. По...

Деветнаесет милијардери на чело со Џорџ Сорос бараат да им се одземат 3 милијарди...

Демократаката партија во САД сака да го стави се поголемиот јаз меѓу најбогатите 1% од Амриканците и остатокот од населението во центарот на кампањата...

Две македонски иновации прогласени за најиновативни во регионот

Викторија Бежовска и Нино Ристески се македонските иноватори кои во Патрас, Грција и во Драч, Албанија добија признание за најиновативни идеи во рамките на...

Роботите ќе заменат 20 милиони работни места до 2030 година

Според најновата анализа на Oxford Economics, околу 20 милиони работни места во индустријата за производство ќе бидат заменети со роботи до 2030 година. Слична...

Ова е најдобриот ресторан во светот

Ресторанот Mirazur во Франција е прогласен за најдобар ресторан во светот на посебна церемонија одржана во Сингапур. Ресторанот кој се наоѓа на француската ривиера...

Јапонци направија робот кој ќе го чисти плевелот од оризовите полиња

Во североисточниот дел од Јапонија инженерот Тецума Накамура кој работи за јапонскиот производител на автомобили Nissan направи прототип на робот кој ќе може да...

Ново истражување покажа дека кафето може да ви помогне да ги намалите килограмите

Иако пиењето кафе има некои потенцијални ризици по здравјето, новите истражувања покажуваат дека исто така може да ја намали веројатноста за појава на некои...

Мате Римац ќе и помага на хрватската влада да привлече инвестиции во автоиндустријата

Претседателот на Владата на Хрватска, Андреј Пленковиќ, одржа состанок со претприемачот и основач на компанијата Rimac Automobili, Мате Римац, на кој разговараше за потенцијалите...

Обединетите нации предупредуваат на „климатски апартхејд“

Светот е на пат кон „климатски апapтхејд“, предупредува најновиот извештај на Обединетите нации објавен вчера. Се мисли на климатска кpиза во која богатите, кои и...

Иновацијата зад екранот на Samsung Galaxy S10

SСо креирањето на серијата на уреди Галакси С10, компанијата Самсунг покажа дека е иноватор на иднината за екраните на премиум “паметни“ телефони. Најновите водечки...

НАЈПОПУЛАРНИ