18 C
Skopje
четврток, август 13, 2020

Дневни Архиви: јули 9, 2019

Чоколади на „Нестле“ ќе добијат амбалажа што се рециклира

Мини чоколадите „Yes“ на швајцарската компанија „Нестле“ ќе бидат спакувани во амбалажа што може да се рециклира. Од компанијата соопштија дека тоа е уште еден...

„Неоткриена убавина“ е мото на наградниот фото-конкурс на Huawei за лето 2019

Верни на својот дух за откритија, Huawei и оваа година ќе продолжи да ги поттикнува своите корисници да излезат од нивната удобна зона и...

Шест нови хибридни автомобили за скoпската администрација

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов на денешната прес-конференција соопшти дека со тоа се обновува застарениот возен парк на градската администрација.   – Последната набавка на возила била...

Во среда презентација на проектите од јавниот повик „Стартапувај“

Во среда во Јавна соба со почеток во 19.30 часот ќе се одржи презентација на проектите од јавниот повик „Стартапувај “ на Фондот за иновации...

Побрз од Формула 1 – Volkswagen ID.R со нов рекорд на Гудвуд

Првиот електричен тркачки автомобил кој e побрз од Формула 1., Volkswagen ID.R повторно ја промени историјата на мотоспортот со поставување на нов рекорд на...

За половина година 1,2 милиони патници на македонските аеродроми

Преку Меѓународниот аеродром Скопје и аеродромот „Свети Апостол Павле" Охрид во првите шест месеци годинава патувале 1,2 милиони (1.163.667) патници, што претставува пораст од...

Huawei ќе инвестира 793 милиони долари во Полска

Кинескиот технолошки гигант Huawei сака да инвестира 793 милиони долари во Полска во текот на идните пет години, иако од улогата на кинеската компанија...

South Central Ventures инвестираше 400.000 евра во црногорскиот стартап Uhura Solutions

Црногорскиот стартап Uhura Solutions кој развива напредно решение базирано на вештачка интелигенција, за дигитално читање и разбирање на говорот доби инвестиција од 400 илјади евра...

Како да го преживеете сексот, лагите и недвижниот имот и зошто младите луѓе си...

“Weekend Masterclass“ во рамки на Гранд Парк Хотел Ровињ го носи Жан Клод Бивер, еден од најзначајните бизнисмени во индустријата на луксузни брендови Викенд Медиа...

НАЈПОПУЛАРНИ