25 C
Skopje
четврток, август 13, 2020

Дневни Архиви: јули 12, 2019

Ристе Гошевски од Валандово прoизведува 100% сок од калинка „Кувет“, следен чекор е вино...

„Кувет“ 100 проценти калинка е нов македонски бренд кој веќе две години е присутен и се гради на нашиот пазар. Карактеристична за југоисточниот дел...

Оваа европска земја целосно го забрани пушењето на отворено

Во Шведска стапи на сила забраната за пушење на отворено на некои јавни места, вклучувајќи ги игралиштата и железничките станици. Забраната, која започна минатата...

Бројот на милионери во светот во 2018 се зголемил за 2,1%, сега има 22...

Извештајот на Boston Consulting Group (BCG) покажува дека во 2018 година во светот имало 22,1 милион милионери, а бројот се зголемил за 2,1 процент...

Најнова фотографија од рисот во националниот парк „Маврово“

Националниот парк Маврово објави фотографија од рис направена со помош на замка. Фотографијата е во рамки на проектот за закрепнување на Балканскиот рис, кој се...

Шангај ќе престане да го собира ѓубрето од улица ако луѓето не рециклираат

Шангај ќе престане да го собира ѓубрето од соседства каде што луѓето не рециклираат. Со цел да се поттикнат луѓето на „позелен“ начин на...

ММФ во Виена отвора регионална канцеларија за Албанија, Косово, Црна Гора и Македонија

Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев се сретна со Џесмин Рахман, шеф на мисијата на Меѓународниот монетарен фонд и Себастиан Соса, раководител на канцеларијата...

Био смарт ориз и апликацијата Challenger добија по 10.000 евра на регионалниот натпревар за...

Challenger, мобилна апликација што ги наградува сите еколошки одговорни корисници и био смарт ориз ќе добијат поддршка од 10.000 долари за имплементација на нивните...

Во Осијек „никна“ соларно дрво кое ќе го реши најголемиот проблем на пливачите

Популарното пливалиште Копика на реката Драва во хрватскиот град Осијек е побогато за уште една новост која освен ЛЕД осветлување, паметни клупи и нви...

Францускиот парламент со зелено светло за новиот данок за технолошките гиганти

Францускиот парламент даде конечна даночна согласност за големите технолошки компании. Францускиот министер за финансии Бруно Ле Мер изјави дека новиот данок на технологијата во...

НАЈПОПУЛАРНИ