7.6 C
Skopje
сабота, февруари 22, 2020

Дневни Архиви: јули 15, 2019

Во иднина ќе живееме во куќи изградени со тули од марихуана?!

Одржливи се, отпорни на пожар, не држат влага и се карбонски негативни. Овие тули кои личат на лего коцки и полесно се градат затоа...

Извозниците бараат нов модел за саемско претставување

Извозниците бараат Владата да определи една институција која ќе биде надлежна и која ќе обезбедува финансиска и логистичка поддршка на претпријатијата кои настапуваат на...

На јавниот повик за субвенционирани велосипеди во Скопје се јавиле над 4.000 граѓани

Град Скопје соопшти дека денеска го затвориле вториот јавен повик за субвенционирање на купувањето велосипеди за 2019 година бидејќи се исцрпени предвидените финансиски средства. Над 4.140...

Регулаторната комисија за енергетика бара да определува цената за водата и водните тарифи во...

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) бара од 1 јануари 2021 година да определува конечна цена за водата и водните тарифи во општините  Цената да важи...

Urban се јакни направени од пластични шишиња

Лондонскиот дизајнер Али Намдари во една пригода кога заврнало додека со велосипед си одел дома побарал модерна и корисна јакна. Не успеал да најде...

Од денеска почнува аплицирањето зa 75 милиони евра, буџетски средства за компаниите

Компаниите од денеска може да поднесуваат барање за поддршка преку Законот за финансиска поддршка на инвестициите по новите изменети услови. Со новиѕте услови, според...

Објавени новите цени на горивата

Горивата од ноќеска на полноќ поскапуваат за 1,5 односно за 1 денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР...

Новата ŠKODA SCALA доби 5 ѕвезди за безбедност од Euro NCAP

  ŠKODA SCALA доби највисок рејтинг од пет ѕвездички во својот сеопфатен тест од страна на независната Европска програма за проценка на нови автомобили (Euro...

Од стари автомобилски гуми до килими и делови за автомобили

Оваа компанија рециклира стари гуми и ги претвора во мастило, килими и делови за автомобили. Секоја година 1,5 милијарди гуми се фрлаат или се...

Трамп сепак попушти – Huawei ќе може да соработува со американски компании, но под...

Американскиот и кинескиот претседател Доналд Трамп и Џи Јинпинг се договорија дека засега нема да бидат воведени нови царини меѓу овие две земји, а...

НАЈПОПУЛАРНИ