30 C
Skopje
сабота, август 15, 2020

Дневни Архиви: јули 26, 2019

„Spirit of Prespa”, фарма во Царев Двор oд каде гостите си одат со полни...

Во близината на Ресен, селото Царев Двор , не само што е познато по пространите овошни насади на јаболка, на пат е да...

Сите сакаме нешто ладно на лето, но би го пробале ли овој луксузен сладолед...

По долг топол ден на сонце, сладоледот е примамлив десерт кој ќе ве разлади. Но, дали навистина би уживале во него ако знаете дека...

Kако да ги спасите паметните телефони од прегревање на овие пеколни температури

Високите температури и силното летно сонце не создаваат проблеми само за животните и за луѓето, туку се штетни и за нашите омилени електронски уреди....

Истражувачи ја потврдија теоријата на Ајнштајн стара 100 години

Нови истражувања открија мешање на времето и просторот во близина на т.н. црни дупки во вселената, точно како што превидува Анјштајновта теорија. Кога пред повеќе...

Токио ги претстави медалите за Олимписките игри направени од стари мобилни телефони

Медалите за Олимписките игри во Токио во 2020 година беа претставени денеска, точно една година порано од почетокот на Игрите. Откривањето на медалите, кои...

Нови 16 милиони евра поволни кредити за малите и средни претпријатија

Втората транша поволни кредити за мали и средни претпријатија од Европската инвестициска банка (ЕИБ), во износ од 16 милиони евра, ќе пристигне на почетокот...

Coosno е првата кафе-масичка во светот со вграден фрижидер

Сите сакаме да ја најдеме совршената кафе-масичка за нашата дневна или спална соба. Квалитетната дрвена масичка може е традиционалниот избор, но зошто наместо тоа...

Следната недела јавен повик за изградба на фотонапонски електрани на приватно земјиште

Нов тендер за изградба на фотоволтаици, овој пат на приватно земјиште. Јавниот повик ќе се објави следната недела, а може да аплицира секое физичко...

Комерцијална банка: Наскоро ќе функционираат сите банкомати

Комерцијална банка АД Скопје ги известува своите клиенти дека со картичките издадени од Банката може да се вршат трансакции во трговија и на најголем...

„Иновативност“ во посета на фабриката 3, „Брилијант“ на прехранбениот гигант „Витаминка“ каде квалитетот е...

„Иновативност“ имаше прилика да се запознае со работата на производителот број 1 на масло за јадење во земјата и да поразговара со најважните оперативни...

НАЈПОПУЛАРНИ