7 C
Skopje
четврток, јуни 4, 2020

Дневни Архиви: август 9, 2019

Американската војска разви алгоритам кој знае кога мора да се напиете кафе

Ако треба да останете будни, веројатно ќе посегнете по нова шолја кафе, но што кога би знаеле точно кога мора и колку кофеин мора...

Македонски средношколци се вратија со два бронзени медали од Олимпијадата по хемија во Париз

Средношколците Стефан Стојковиќ и Стефан Дамчевски освоија бронзени медали на реномираната Меѓународна олимпијада по хемија (International Chemistry Olympiad – IChO), која годинава се одржа во Париз, Франција. Како што...

Македонија2025 го отвори повикот за аплицирање на Програмата за претприемачи-Битов во соработка со CESO...

Микро, мали и средни компании можат да освојат стипендија во вредност од 5.000 американски долари и да добијат врвно менторство од познати канадски консултанти Што...

Овие паметни контактни леќи можете да ги управувате со трепкање

Научници од Универзиттетот Калифорнија во Сан Диего направија прототип на паметни контактни леќи кои можете да ги управувате со движењата на окото. Така, на...

Huawei 10 предвидувања за најважните технолошки трендови до 2025 година

Huawei го претстави својот извештај за „Global Industry Vision“ (Визија за глобалната индустрија), во кој е вклучена прогнозата за развој на индустријата на компанијата...

Huawei го претстави оперативниот систем HarmonyOS (HongMeng)

Кинескиот технолошки гигант Huawei го претстави оперативниот систем HarmonyOS откако од Google потврдија дека на овој производител повеќе нема да му даваат поддршка за...

Компанијата на младиот Мате Римац учествуваше во создавањето на импресивниот италијански автомобил Battista

Мате Римац уште еднаш одушеви со својата работа. Неговата компанија учествуваше во изработката на импресивниот автомобил Battista. Од компанијата објавија дека договорот бил вреден...

Мобилна апликација за неколку минути открива колку се здрави вашите бубрези

Апликација за мобилни телефони го забрза откривањето на потенцијално опасна болерст на бубрезите кај болничките пациенти. Докторите ја опишуваат оваа технологија како потенцијален спасител...

Илон Маск објави спектакуларно видео – уловија ракета со бродска мрежа

Видеото кое го објави Илон Маск на Twitter покажува како изгледа кога спасувате 6 милиони долари. Откако SpaceX пред два дена ја лансираше ракетата...

Романија планира да воведе данок на безалкохолни пијалоци

Романија планира да воведе данок на слатките безалкохолни пијалоци како уште еден чекор во борбата против дебелината, а следејќи ги примерите на други европски...

НАЈПОПУЛАРНИ