7 C
Skopje
четврток, јуни 4, 2020

Дневни Архиви: август 11, 2019

Столче за бебиња ги имитира движењата на рацете на родителите

mamaRoo  е столче/седиште за бебиња на компанијата 4Moms кое ги имитира природните движења на рацете на родителите кога ги нишкаат. Сите знаете колку е тешко да...

„Меркатор“ продава 13 шопинг центри во поранешните југословенски републики

Компанијата „Меркатор” почна со продажба на 13 трговски центри, од кои еден во Словенија и 12 се во Босна и Херцеговина, Хрватска и Србија. Со тоа...

Топ 10 инспиративни (авто)биографии од Литература.мк

Ниту еден голем човек не живее залудно. Историјата на светот е биографија на големите луѓе, спакувана во две корици. Животните приказни на познатите луѓе,...

Турција го произведе првиот летачки автомобил

Турскиот производител на дронови Baykar го најави прототипот на првиот турски летачки автомобил на 6 август, кој ако се претвори во комерцијален производ, ќе...

Од ноќеска ќе се гледа метеорски дожд, се очекуваат 60 метеори на час

Метероскиот дожд на „персеидите“ оваа година ќе може да се забележи во ноќите помеѓу 11 и 13 август, пишува британски Express. За време на најфреквентните...

Цукерберг сака да користи вести од најпознатите светски медиуми на Facebook

Facebook за неколку месеци ќе добие нова категорија во мобилната апликација во која ќе се прикажуваат вести и новости од некои битни медиуми. Моментално...

НАЈПОПУЛАРНИ