-4 C
Skopje
недела, февруари 23, 2020

Дневни Архиви: август 22, 2019

Совет од директорката на YouTube: Кога децата треба да добијат мобилен телефон?

Повеќето родители во денешното дигитално време имаат проблем во одредување кога нивните деца треба да добијат мобилен телефон и колку време може и треба...

Високи оценки за девет премиум вина на „Tikveš Châteaux & Domaines”  

Дури девет вина од бренд платформата на „Тиквеш“ – „Tikveš Châteaux & Domaines“ добија високи оценки од познатиот независен вински критичар Џеб Данак (Jeb...

Високи оценки за девет премиум вина на „Tikveš Châteaux & Domaines”  

Дури девет вина од бренд платформата на „Тиквеш“ – „Tikveš Châteaux & Domaines“ добија високи оценки од познатиот независен вински критичар Џеб Данак (Jeb...

Олеснето признавање дипломи за лекари, инженери и учители во Германија

Минатата година во Германија биле признаени 36.400 дипломи издадени во странство- зголемување за 20 проценти во однос на 2017, велат податоците на сојузната влада. Како што објави...

Во Бразил последните три месеци умреле 500 милиони пчели

Во Бразил во последните три месеци умреле 500 милиони пчели. Како што наведуваат медиумите, само во државата Рио Гранде до Сул биле пронајдени околу...

Lufthanza нуди гориво кое помалку го загадува воздухот

Германската авиокомпаниј Lufthanza стартува веб страница за продажба на синтетичко авионско гориво за да се намали емисијата на штетни гасови од патничките авиони. Lufthanza соопшти...

Викенд Медиа Фестивал: Како да го задржите најдоброто, кога сите сакаат да заминат?

Медиумите секојдневно известуваат за “црните“ години во кои огромен број на луѓе си заминуваат од Хрватска во потрага по подобра работа. Најголем дел од...

Амазонија гори поради неконтролирана сеча! Чадот се гледа од Вселената!

Бразилската вселенска агенција извести дека бројот на пожари кои ја зафатија Амазонската прашума, како последица од сечењето на шумите, во однос на минатата година...

Обраќање на првиот човек на Kaspersky, Евгени Касперски по повод 22 годишнината на компанијата

Изминатиот месец Kaspersky ја прослави 22 годишнината од своето постоење, малку порано од вообичаеното односно од официјалниот датум на својот роденден. На овој линк можете да дознаете малку...

Триглав Осигурување: позитивни резултати во првите шест месеци

Групацијата Триглав на македонскиот пазар продолжува со својот развој и раст во согласност со стратегијата   Групацијата Триглав во првите шест месеци од оваа година обезбеди...

НАЈПОПУЛАРНИ