24 C
Skopje
петок, јули 3, 2020

Дневни Архиви: септември 5, 2019

Брегот на Слоновата коска гради училишта од пластичен отпад

Брегот на Слоновата коска гради училишта со тули направени од пластичен отпад. Посебна фабрика го зема пластичниот отпад од депонии во градот Абиџан, го...

Одморите се при крај, пазете се од синдромот на апатија после одмор

Сезоната на годишните одмори е речиси при крај, децата се враќаат во училишните клупи, а сите кои имале прилика да отпатуваат мора да ги...

Ураганите стануваат поопасни поради климатските промени

Ураганите стануваат подеструктивни поради климатските промени. Научниците мислат дека глобалното затоплување ја намалува брзината на ветриштата во тропските предели, па затоа ураганите се движат...

Денес е лансиран Samsung Galaxy Fold

Уредот на преклоп кој ја дефинира својата категорија инспирира нови мобилни искуства со својот UX кој може да се уреди, мобилност и моќен мултитаскинг   Samsung...

Бангкок е најпосетуваниот град во светот

Според индексот Global Destination Cities Index на Mastercard  за 2019 година, Бангкок се најде на врвот на листата како град кој го посетиле најмногу интернационални...

По светски терк, МКЦ воведе специјализирана припејд картичка

За прв пат на домашните фестивали и културни настани, а по примерот на меѓународно реномираните фестивали, Младински Културен Центар (МКЦ) – воведе безготовински, припејд...

Се отвори првата Mi Store продавница во Скопје и воедно единствена авторизирана продавница на...

Вчера во ГТЦ Скопје, Mi Store Македонија свечено ги отвори вратите за ново купувачко искуство на производи со висок квалитет, совршени технолошки перформанси, уникатен...

Само пет алкохолни пијалаци неделно можат да ви го скратат животот

Консумирањето само пет алкохолни пијалаци неделно може да додеве до рана смрт, тврдат научнциите. Пиењето само 100 грама алкохол неделно, што е еднакво на...

Ирска планира да посади 440 милиони дрвја во наредните 20 години

Ирска ќе стане уште позелена земја. Оваа европска држава со површина од 84,431 квадратни километри е одлучна во борбата против климатските промени и планира...

Насмевнете се во камерата и платете ја сметката – нова технологија во Кина

Најнова технологија која овозможува на луѓето да платат во продавница само со помош на нивното лице стана реалност во Кина. Во државата каде мобилното и...

НАЈПОПУЛАРНИ