18.3 C
Skopje
среда, февруари 26, 2020

Дневни Архиви: септември 12, 2019

Кинескиот џиновски телескоп откри мистериозен сигнал од далечна галаксија

Ни испраќа ли некој таинствени сигнали и дали се обидува некој да комуницира со нас? Тешко е да се каже, но она што го...

Ова е најетичкиот паб во светот

Дали сте слушнале за лондонскиот паб The Green Vic, кој со тоа што ги вработува бездомниците и во чие мени можете да најдете пиво...

Дополнителни опции за корисниците на новата Magenta 1

  Новата Magenta 1, која нуди флексибилност во изборот  и комбинирањето на  услугите, отсега  е збогатена со  промотивни дополнителни опции, кои корисниците можат да ги...

Иван Мрвош, хрватскиот изумител на паметните клупи, прими нова инвестиција од половина милион евра

Иван Мрвош, основачот и директор на Include, се пофали со нова инвестиција на Facebook, нагласувајќи дека е тоа битен ден за неговата компанија. Стартапот...

Илон Маск направи батерија со која автомобилите ќе возат 1,6 милиони км

Научниците кои соработуваат со компанијата на Илон Маск, Teslа, објавија научен труд за супертрајна батерија. Предвидувањата на Маск вообичаено се остваруваат, но најчесто временскиот...

Голем јубилеј со големо име за отворањето – 40-тото издание на „Браќа Манаки” го...

  Престижниот филмски фестивал „Браќа Манаки” оваа година се одржува по јубилеен 40-ти пат, а ќе го отвори новиот филм на култниот шпанскиот режисер Педро...

Skopje Design Week 2019 со отворен повик за учесници

Мултидисциплинарната платформа Skopje Design Week есенва ќе го претстави своето деветто издание преку најновите достигнувања на производните компании, дизајнерите и дизајн студијата од Балканските...

Хонгконшката берза сака да ја купи Лондонската за 37 милијарди долари

  Хонгконг само што направи понуда од 37 милијарди долари за купување на Лондонската берза. Од Хонгконг изјавија дека сакаат да ги комбинираат двете компании....

R.I.D. е гаџет кој ќе ви каже што можете да рециклирате, а што не

Рециклирањето постои со генерации наназад и има се повеќе места каде што се рециклира метал, пластика и стакло. Така, денес е нормално да се...

Рептил ја негува традицијата на здравата и вкусна македонска храна

Традиционалната македонска храна, на чиј вкус и квалитет секогаш сме горди, е едно од најпрепознатливите обележја на Македонија во Европа и светот. Умешноста и...

НАЈПОПУЛАРНИ