7.8 C
Skopje
понеделник, февруари 17, 2020

Дневни Архиви: октомври 7, 2019

Кинески фармери почнаа да одгледуваат свињи големи колку поларни мечки

Кина е најголем потрошувач на свинско месо во светот и Кинезите се заслужни за потрошувачката на повеќе од 50% од глобалната потрошувачка на свинско...

Стопанската Комора бара 5% од БДП да се инвестираат во образованието

Стопанската комора на Македонија бара да се зголемат средствата од Буџетот за инвестиции во образованието од сегашните 3,7 проценти од БДП на пет проценти...

Нови цени на горивата

Цените на бензините од полноќ се намалуваат од половина до еден денар, објави денеска Регулаторната комисија за енергетика. За еден денар се намалува цената на...

Зошто Африка е на прво место во светот по забраната на пластични кеси?

Зошто Африка е на прво место во светот по забраната на пластичните кеси? Затоа што досега 37 африкански нации воведоа рестрикции на употребата на...

Што треба да знаете за изборот на Мажи на годината во Македонија?!

Изборот на Мажи на годината во Македонија е прв официјален избор кој се одржа во 2018 година со цел да ги препознае најуспешните мажи...

Користете ја технологијата за добро и научете основни допири за самопреглед на дојка

Со креирање на микросајтот pauzazapregled.mk, Телеком ја користи технологијата за добро како неопходна платформа за едукација на жените и подигнување на свеста за потребата од...

Со еден клик до работа во Македонија, Хрватска, Србија и БиХ

Ако сте во потрага по нова работа или прво работно искуство, имате големи шанси за успех бидејќи пред вас е првиот регионален онлајн-саем за...

Успешна екo акција на општествено одговорни компании и невладини организации

Над 35 вреќи смет собраа учесниците во еколошката акција „Биди ин, биди фин, користи Recycle Bin”, во центарот на градот, што денеска напладне ја...

НАСА кон крајот на октомври ќе испрати две жени во вселената

Американската вселенска агенција НАСА објави дека две жени коишто се наоѓаат на Меѓународната вселенска станица во октомври за првпат заедно ќе заминат во веселената. Астронаутите...

НАЈПОПУЛАРНИ