16.8 C
Skopje
недела, јуни 11, 2023

Дневни Архиви: април 15, 2021

Во Кина се градат се повеќе центри за спиење

За оние кои не спијат доволно во Кина е отворен центар за спиење, а таа индустрија бележи се поголем раст. Посебно во...

Apple ќе развива паметни екрани

Гласините за непотврдени настани или производи досега ги објавуваа новинари кои ги добиле информациите од добро информирани анонимни извори, но неделава информации...

Германска компанија направи технологија која дијагностицира корона вирус со скенирање на окото

Компанијата Semic RF со седиште во Минхен се надева дека ќе помогне тестирањето на корона вирусот да не се прави на стандардниот...

Поповолни очекувања за производство и порачки во преработувачката индустрија

Поповолни се очекувањата во преработувачката индустрија за порачки во март 2021 година, во однос на претходиот месец, поповолни очекувања има и...

До крајот на јуни ќе бидат достапни уште 30 нови дигитални услуги

Порталот e-uslugi.gov.mk се надградува со многу нови дигитални услуги кои за граѓаните ги обезбедуваат институциите. До крајот на јуни ќе бидат достапни 30 нови,...

Македонија избрана за златна дестинација за патување од страна на холандските туристи

Северна Македонија е избрана за дестинација за патување од страна на холандските туристи. Наградата „Златна награда за дестинација за патување, земјава...

Данска е првата земја во светот кој трајно го стопира вакцинирањето со вакцината на...

Данска целосно ќе престане со примена на вакцината на AstraZenecа против КОВИД-19 поради можните последици и врската меѓу вакцината и згрутчувањето на...

Конечно можеме да се пофалиме со домашен спортски бренд по светски стандарди

HONEY BADGER е прв македонски спортски бренд кој е создаден да ги инспирира најхрабрите и најупорните. Станува збор за бренд кој е со...

Тамара Мариќ ја заврши обуката за монтажа и сервис на соларни системи

Тамара Мариќ e дипломиран инженер по електротехника и информациски технологии од областа електроенергетика, автоматизација и обновливи извори на енергија на Факултетот за...

На берзите започнаа тргувањата со акциите на криптовалутната платформа Coinbase

На њујоршката берза NASDAQ денеска за првпат започна да се тргува со акциите на платформата за трговија со криптовалути Coinbase. Цената...

НАЈПОПУЛАРНИ