19.8 C
Skopje
петок, август 12, 2022

Шпанска студија покажа дека мали се шансите да се развие групен...

Шпанска студија покажа дека групниот имунитет, кој многу земји се надеваат дека ќе го достигнат, не е остварлив. Студијата на повеќе од...

Осум одлични трикови како да го „читате“ говорот на телото

Говорот на телото ни дава огромна количина информации за тоа што навистина мислат луѓето во даден момент, но се разбира, ако знаете да го...

Ова е првата куќа во светот која истовремено е и соларна...

Компанијата ARKUP ја направи првата соларна јахта во светот која е голема колку една куќа и ја нуди сета удобност на еден...

Оваа куќа, направена без тули и бетон, целосно може да се...

Оваа куќа е направена без тули, бетон и челик, а може и целосно да се рециклира. Во текот на изградбата не...

Глобалното затоплување ќе надмине 1,5 степени Целзиусови во наредните пет години

Просечната глобална температура веројатно ќе ја надмине зацртаната цел од ограничувањето до 1,5 степени Целзиусови во однос на прединдустрискиот период во барем...

Ова се државитe со најдобри услови за жените во светот

Во извештајот кој неодамна го објави списанието Ceoworld, познато светско списание за бизнис. Шведска е рангирана како најдобра земја во светот за...

Huawei нуди награди од милион долари за најдобрите девелопери во светот...

Развојот на некои апликации не е ни брз, ни едноставен затоа што кога една апликација е направена и спремна за користење треба...

ВИДЕО: Soffio е маска за лице на надувување која овозможува безбедна...

Додека светот уште се соочува со негативните ефекти на пандемијата на КОВИД-19, можеме да видиме и како многу компании се мотивирани да...

Ова е најголемиот 3Д печатен чамец во светот

Ова е најголемиот 3Д печатен чамец во светот. Потребни биле само 72 часа за да се направи чамецот 3Dirigo. Материјалот од кој...

Секое петто дете во Велика Британија има кошмари поради климатските промени

Секое петто дете во Обединетото Кралство има кошмари поради климатските промени, покажа едно британско истражување. Во истражувањето се покажа дека околу 17%...

НАЈПОПУЛАРНИ