25.8 C
Skopje
петок, јуни 25, 2021

51 милиони евра oд Шпаркасе за финансирање на „Богословец“, првиот приватен...

• Ерсте Групацијата и Шпаркасе Банка Македонија се меѓу институциите што го финансираат „Богословец“ • Ветерниот парк е предвидено да...

Водородните машини на „Брако“ на турнеја низ Франција

Десетина градови во Франција, многу средби, впечатоци и позитивни искуства донесе првата турнеја на зелените машини на велешки „Брако“ од линијата „Грин машинс“. Претставници...

Избрани победниците за 2021: библиотека за играчки, лушпи од портокал-суровина за...

На 16 јуни „АРНО“ ги прогласи победниците од натпреварот „Зелени идеи“ 2021 кој и годинава се одржа во онлајн формат. Жири комисијата на натпреварот...

Забраната за еднократна пластика во ЕУ стапува на сила на 3...

Европската унија стави забрана на продажбата на 10 типови пластични производи од еднократна пластика со цел да се забави загадувањето со пластика....

ВИДЕО: Ова е првата 3Д печатена куќа од кал во светот

https://www.youtube.com/watch?v=w9sXqxccRPM 3Д печатењето куќи не е новина и постојат многу проекти кои вклучуваат роботи за 3Д печатење...

ФИТР: Поддршка за над 150 ученици од целата држава за иновативни...

Вкупно деветнаесет основни и средни училишта од целата држава ќе реализираат зелени проекти за зачувување и унапредување на животната средина и биодиверзитетот....

Trombia Free е целосно автономно возило за чистење улици кое не...

Trombia Free е целосно автононо возило за чистење улици кое го направи финската комунална компанија Trombia Technologies. Електричното возило користи 15% помалку...

Јужна Кореја ќе посади 3 милијарди дрвја до 2050 година!

South Korea Forest Service ги најави своите планови да посади 3 милијарди дрвја во текот на наредните три децении. Корејската влада планира...

Амстердам тестира електрични роботизирани чамци за пловење по каналите

https://www.youtube.com/watch?v=tMpK5fsQRhA Изгледа дека електричните возила добија конкуренција. Холандските власти ќе почнат да користат прототип на футуристички електрични...

Еко-акција и нова гардска флота – ДХЛ Македонија на светскиот...

Со еко-акција за чистење на легендарната патека од паркингот на Средно Водно до месноста Марково Крувче, вработените во ДХЛ Македонија и оваа година традиционално...

НАЈПОПУЛАРНИ