Како загадувањето од авионите може да го загрози здравјето на 52...

0
Млазните мотори испуштаат повеќе ултрафини честички од кој било друг тип на мотор. Илјадници случаи на висок крвен притисок, дијабетес и деменција ширум Европа...

Alcazar Energy Partners најавува инвестиција од 500 милиони долари за најголемиот...

0
Alcazar Energy Partners, водечкиот инвеститор во обновливи извори на енергија во пазари во развој, го објави почетокот на инвестицијата на најголемиот парк на ветерници...

Откриеn цемент кој може нашите домови да ги претвори во џиновски...

0
Бетонот е веројатно најкористениот градежен материјал во светот и со малку префинетост би можел да го снабдува и домот со електрична енергија. Ветувањата за обновливи...

Како влијаат екстремно високите температури на човечкото тело?

0
Календарски, летото уште не е почнато, а веќе се соочуваме со екстремно високи температури. Иако топлината во лето се подразбира, научниците веќе извесно време...

Климатските промени го зголемија ризикот од смртоносни топлотни бранови за дури...

0
Смртоносниот топлотен бран што ги погоди САД, Мексико и Централна Америка кон крајот на мај и почетокот на јуни беше 35 пати поверојатно да...

Ова е најчистото крајбрежје во Европа

0
Да се ​​биде на плажа за најголем дел од нас значи главно сончање и пливање, но за оние кои сакаат да веслаат, нуркаат или...

Македонските компании треба да станат водечки во зелените иновации

0
 Компаниите треба да развиваат зелени иновации, да се фокусираат на создавање кадар, со кој ќе може да го спроведат процесот на зелена трансформација....

Откриени илјадници тони замрзната вода на Марс

0
Во новото истражување на американските научници беше објавено дека илјадници тони замрзната вода се откриени на врвот на вулкан на Марс. Истражувачите беа фокусирани...

ВИДЕО: Кожа направена од ананас е поцврста од вистинската

0
Научници од Универзитетот Махидол во Тајланд развија алтернатива на растителна кожа користејќи влакна од листови од ананас (PALF) и природна гума (NR). Овој еколошки...

Гостите на охридскиот камп „Дивоно“ на Стефан Ставрев летово ќе се...

0
Заштитата на животната средина, Охридското Езеро и крајбрежјето, уникатниот биодиверзитет и културните богатства не мора секогаш да се во колизија со развојот на туризмот....