4.8 C
Skopje
вторник, ноември 29, 2022

Микроалги кои се хранат со кафе создаваат висококвалитетно биодизел гориво

Дали некогаш сте помисле дека може да се добие биодизел од остатоци од кафе? Веројатно не. Сепак, тоа не значи дека не...

Арктички пожари со големина на Белгија испуштија 256 милиони тони јаглерод...

Научници тврдат дека покачувањето на глобалните температури предизвика појава на многу арткички мегапожари, што дава ново објаснение за 3 милиони хектари изгорена...

УНЕСКО предупредува: 1/3 од глечерите заштитени како светско наследство ќе исчезнат...

Глечерите во Доломитите во Италија, Националниот парк Јелоустоун во САД и на планината Килиманџаро во Танзанија веројатно ќе исчезнат до 2050 година,...

Истражувачи создадоа стакло кое може безжично да пренесува податоци

Басем Шихада, професор по компјутерски науки на Универзитетот за науки и технологија Крал Абдула, истражувал кодирање податоци во вештачки сноп светлина која...

Првите едра на надувување во светот беа поставени на брод

Првите автоматизирани едра на надувување во светот беа поставени на трговски брод. Карго бродот MN Pélican во сопственост на компанијата Compagnie Maritime...

Успешно исплови првиот брод во светот кој користи енергија добиена од...

Првиот брод во светот кој користи делумно енергија од ветрот исплови од пристаништетот во Њукасл на своето прво патување. Како што напишаа...

ЕУ донесе одлука – од 2035 година нема да се продаваат...

Преговарачите на ЕУ и на Европскиот парламент вчера постигнаа договор за законот кој предвидува прекин на продажбата на нови возила со мотор...

ВИДЕО: Фармери од Калифорнија произведуваат чиста вода за пиење од домати

Доматите вообичаено се преработуваат до различни производи, вклучувајќи доматно пире, кечап и сос. Во текот на тој процес доматите пуштаат речиси 95%...

Оваа компанија ја чисти пластиката од водата со создавање вртлози

Почна како истражувачки проект, па се разви во непрофитна организација, а сега Wasser 3.0 разви технологија која користи центрифугална сила и супстанција...

VW најави крај на бензинците и дизелашите од 2023 година

Volkswagen има големи планови за електричните автомобили. Германската компанија инвестира десетици милијарди долари за спремна да ја дочека електрификацијата и транзицијата од...

НАЈПОПУЛАРНИ