Со апликацијата на Green Energy Group секој ќе може да си...

0
Економската и енергетската глобална криза уште еднаш го свртеа вниманието на компаниите, но и на домаќинствата, кон инвестициите во обновливи извори на енергија. Изобилието...

Најголемата соларна фарма во светот може да создава струја за цела...

0
Најновата кинеска соларна централа има годишен капацитет од повеќе од 6 милијарди киловат часови, што е доволно за снабдување со електрична енергија на мала...

Произведен материјал кој создава до 1.000 пати повеќе енергија во соларни...

0
Научници открија материјал за соларни ќелии кој е многу поцврст од тие што се користат моментално и е многу поефикасен во производството на електрична...

Сите јадеме по една кредитна картичка пластика секоја недела

0
Микроскопски парчиња пластика се пронајдени на секакви локации - од најголеми длабочини на океанот до арктичкиот мраз. Но, таа микропластика исто така влегува и...

Добредојдовте во иднинатa! Ви ја претставуваме Х7 – првата паметна зграда...

0
Вака пред неколку месеци започна кампањата на новата иновативна компанија од областа на градежништвото СмартБит која обединува знаење и искуство на една одамна етаблирана...

Започнува со работа нова фотоволтаична електро централа со инсталирана моќност од...

0
Почна со производство нова фотоволтаична електро централа со инсталирана моќност од 8 мегавати, во близина на Кочани. Електраната е во сопственост на групацијата Централ...

Биолозите предупредуваат: Атлантскиот Океан е мртов

0
Истражувачки тим последните две години собира примероци од водата од Атлантскиот Океан и додје до заклучок дека тој океан е прилично мртов. Научниците од...

Светски Економски Форум: Јадењето говедско месо може да доведе до изумирање...

0
Одгледувањето говедско месо е закана за планета, тврди Светскиот Економски Форум. Зошто? Затоа што индустријата за производство на говедско е еден од најголемите загадувачи...

Паметен кров ги топли куќите во зима, а на лето ги...

0
Научници од лабораторијата на Универзитетот Беркли создадоа паметен кров кој ги држи зградите топли во текот на ладните зимски месеци, а ладни кога ќе...

Солар Македонија: Домаќинствата да инсталираат само соларни колектори со сертификат за...

0
Пишува: Сања Наумовска Поставувањето на сончеви колектори и фотоволтаици е еден од најдобрите начини за искористување на изобилството сончева енергија во Македонија. Во последните неколку...