12.7 C
Skopje
вторник, ноември 12, 2019

Економија

Inno Tech Club desktop 16.10.2019

„Вардар Доломит“, „Алма-М“, „Киппер“, „Нептун“ и „Даути“ во првите пет од ТОП 100 компании

Стопанската Комора на Северозападна Македонија(СКСЗМ) денеска ги додели наградите за ТОП 100 најголеми, најмоќни и најуспешни компании за 2019 година, пренесе магазинот Instore.mk.

Со помош на УСАИД, FX3X ќе едуцира кадар за визуелни ефекти и дигитална анимација

Денеска, Проектот на УСАИД за развој на деловниот екосистем и компанијата за анимација и визуелни ефекти FX3X отпочнаа соработка за унапредување на развојот...

Алкалоид инвестира 1,8 милиони евра во фабриката во Србија

„Алкалоид“ АД Скопје континуирано вложува во освојување поголемо пазарно учество на постојните и нови пазари во странство. За таа...

Бизнисмените го поздравуваат враќањето на рамниот данок

Стопанската комора на Македонија ја поздравува одлуката на Министерството за финансии за одложување на примената на Законот за данок на личен доход,...

Прагот за ДДВ обврзник се зголемува на два милиони денари

Прагот за ДДВ обврзник ќе се зголеми од еден милион денари на два милиони денари. Ова ќе биде уредено со измените во...

Стопанска Банка а.д.Битола и Генерали Инвестментс АД Скопје со нов комбиниран производ – Инвестициски депозит

Следејќи ги динамичните финансиски трендови, Стопанска банка а.д. Битола и Генерали Инвестментс АД Скопје креираа нов комбиниран производ – Инвестициски депозит во кои...

Споделуваме 5 заклучоци од конференцијата “Бизнис раст со е-трговија”

Под мотото „Бизнис раст со е-трговија“, во петокот во хотел „DoubleTree by Hilton“ во Скопје се одржа...

„Фершпед“ ја продава винаријата „Сковин“ за 3,35 милиони евра Одборот на директори на „Фершпед" АД Скопје донел одлука...

Прв Мастерклас на УНКТАД во Скопје: жените повеќе да го користат потенцијалот на технологиите!

Потребна е поголема вклученост на жените во носењето клучни политики, решителност да го рашират својот глас, искористување на потенцијалот на технологиите за...

Пазар3 се претстави во Истанбул пред светски реномираните компании за онлајн огласување

Македонска компанија говорник на меѓународна конференција во Истанбул, организирана од ICMA, асоцијација која ги претставува светски реномираните компании од областа...

НАЈПОПУЛАРНИ