19.8 C
Skopje
четврток, октомври 5, 2023

Економија

Kabtel desktop

Нови 700 работни места во ТИРЗ од почетокот на годината

Продолжува растот на бројот на работни места и извозот во ТИРЗ, покажува редовната месечна анализа на Дирекцијата. Заклучно со мај, бројот на...

Само 5% од македонските компании извезуваат-промената на оваа состојба е првата задача на Националниот совет за извоз

Извршните директори на најголемите компании – извозници од земјава и членовите на Националниот совет за извоз предводен од претседателот Бранко Азески денеска...

НБРМ: Растат и кредитите и депозитите!

Во декември 2022 година забележан е годишен раст на вкупните депозити од 4,9 отсто и на вкупната кредитна поддршка од 9,4 отсто...

„Магнамехатроникс“ ќе инвестира 40 милиони евра во ТИРЗ Штип и ќе отвори 600 работни места

Во Технолошко-индустриската развоја зона во Штип ќе се отвори нова фабрика, инвестиција на компанијата „Магнамехатроникс“ која дизајнира, развива и произведува автомобилски системи,...

Светска банка ја намали прогнозата за економски раст на Македонија

Светска банка во најновиот Извештај за глобалните економски перспективи прогнозира раст на македонската економија од 2,4 проценти годинава, што е за 0,7...

Детали за даночните измени кои стартуваат во 2023 година!

Премиерот Димитар Ковачевски и министерот за финансии, Фатмир Бесими го презентираа новиот Концепт на даночна реформа. Новата даночна реформа е дел од...

Денеска во Скопје се одржува Балкански економски форум

Балкански економски форум ќе се одржи денеска во Скопје, со дебати за состојбите, перспективите и политиките на економскиот развој на регионот.

НБРМ ги зголеми основните каматни стапки

НБРМ повторно ја зголеми основната каматна стапка која сега изнесува 4,25 проценти и ова е сдема по ред корекција на благајнички записи...

Финтек програмата за стартапи стартуваше во Битола

Вчера, со обука за Design Thinking од Solveo започна Fintech startup програмата на Преда плус Фондација, на кој му претходеше повик за...

Дури 75% од германските фирми во Македонија повторно би инвестирале овде!

Според директорот на Делегацијата, Патрик Мартенс, шансите за Северна Македонија се во металната, дрвната и прехранбената индустрија, во земјоделството, текстилот и чевларската...

НАЈПОПУЛАРНИ