11 C
Skopje
петок, мај 29, 2020

Технологија

Kabtel desktop

Google Chrome наскоро ќе нуди опција за видеоконференција директно од веб пребарувачот

Последните неколку месеци апликации за видеоповици и видеоконференции доживеаја вистински бум. Некои непознати апликации одеднаш станаа неопходна алатка за работа, но и...

Facebook ја претстави интернет продавницата Facebook Shop за мали претприемачи

Facebook ја претстави својата верзија на онлајн продавница осмислена како едноставен канал за продажба за малите претприемачи. Како што истакнаа во текот...

Нов патент на Xiaomi открива смартфон на преклоп со камери кои се ротираат

Нов патент на Xiaomi откри смартфон со интересен дизајн. Станува збор за смартфон на преклоп како Moto Razr и Samsung Galaxy Z...

На македонскиот пазар пристигнаа технолошки супериорните клима уреди од брендот Hisense!

Деновиве на македонскиот пазар пристигна најновата линија клима уреди од брендот Hisense. Станува збор за технолошки супериорни клима уреди кои во процесот...

Марк Цукерберг најави дека во иднина дури 50% од вработените во Facebook ќе работат од дома

Веднаш после најавата на Џек Дорси дека вработените во Twitter ќе можат засекогаш да работат од дома, вчера Марк Цукерберг најави план...

YouTube ќе ве потсетува кога е време за спиење

Сите некогаш сме се нашле во ситуација да изгубиме чувство за време кога гледаме нешто на YouTube и тоа што сме мислеле...

Естонија почна да го тестира првиот дигитален имунолошки пасош во светот

Естонија почна со тестирањето на еден од првите дигитални имунолошки пасоши во светот. Пасошот го направи тим составен од основачите на глобалните...

Во Кина се гради првиот хотел со патнички дронови во светот

Познатиот кинески производител на патнички дронови EHang. чии летала веќе неколку години се тестираат ширум светот, вклучувајќи и во Дубаи, кој планира...

Apple продолжува со новата стратегија – ќе претстави нови поевтини уреди

Откако неодамна го претстави новиот модел на iPhone, кој иако е базиран на стар дизајн, доаѓа со најмодерен хардвер, чини само 400...

Facebook ја купи популарната интернет архива на гифови – Giphy

Facebook неделава ја почна со шопинг - ја купија популарната интернет архива на гифови Giphy за 400 милиони долари. Како што објавија,...

НАЈПОПУЛАРНИ