Почетна Тагови авиони

Таг: авиони

Знаете ли зошто се повеќе луѓе наместо со авиони, патуваат со...

0
Една од работите кои ја одбележаа минатата година беше борбата против климатските промени со шведската тинејџерка Грета Тунберг. Без оглед на тоа што мислиме...

Нов голем светски успех на Микросам во авионската индустрија

0
Микросам од Прилеп денoвиве објави дека ќе ја снабдува британската компанија GKN Fokker од Редич, Велика Британија, со напредна опрема за развој на делови...

Облаците што ги оставаат зад себе авионите се многу поштетни отколку...

0
Облаците кои зад себе ги оставаат авионите се во центарот на ново истражување кое ја анализира улогата на тие облаци во климатските промени. Како...

Наскоро во авионите ќе има само еден пилот, а потоа празна...

0
Кога се зборува за транспортот од иднината, се повеќе се зборува за автономијата, при што првенствено се мисли на автономните возила, односно автомобили, камиони...

Првиот авионски лет со рециклирано гориво ќе се реализира овој месец

0
Групацијата Virgin, која учестува во многу проекти од истражување на вселената до футуристички транспортни решенија од типот на Hyperloop One, сега прави револуција и...

Rolls-Royce направи робот-лебарка кој ќе ги поправа моторите на авионите

0
Со намера да го револуционизира начинот на кој се одржуваат и се поправаат моторите, компанијата Rolls-Royce направи минијатурен робот0лебарка, кој ќе може да се...

НАСА направи технологија која ќе ја намали бучавата од авионите

0
Доколку некогаш сте престојувале во близина на некој аеродром или сте посетиле некој што живее на такво место, знаете какво е чувството кога се...