18 C
Skopje
четврток, август 13, 2020
Почетна Тагови автоматизација

Таг: автоматизација

После кризата компаниите ќе вработуваат повеќе роботи, а помалку луѓе?

Во светот во кој одеднаш од нас се бара социјално дистанцирање, односно држење растојание од другите луѓе, што е прилично тешко за...

Овие работни места најбрзо исчезнуваат

Бидејќи глобализацијата и автоматизацијата и понатаму влијаат на работниците, работните места во многу сектори исчезнуваат. Според Business Insider, промената не се случува само во...

Ова е иднината на рестораните

Компанијата Dahir Insaat, основана од рускиот инженер и иноватор Дахир Семенов, го претстави проектот за првиот целосно автоматизиран ресторан во светот. Во овој ресторан...

Роботите ќе заменат 20 милиони работни места до 2030 година

Според најновата анализа на Oxford Economics, околу 20 милиони работни места во индустријата за производство ќе бидат заменети со роботи до 2030 година. Слична...

Како најголемата нафтена компанија во Хрватска воведе роботи во својата работа?

Дигитализацијата повеќе не е нешто за што мора да се подготват организациите и компаниите, туку мора активно да ја прифатат и да ја имплементираат....

Сериозните претприемачи имаат две цели: пасивни приходи и повеќе извори на...

Фразата пасивни приходи е толку многу користена што кај некои предизвикува негативни емоции. Веројатно на Facebook сте виделе огласи кои покажуваат животен стил на...

Редакциите во светот се повеќе вработуваат роботи новинари

Вештачката интелигенција како што се ботовите односно софтверските роботи се достапни веќе десет години и се повеќе се користат во новинските куќи за пишување...

Автоматска градина за одгледување овошје и зеленчук во вашата кујна

Оваа високотехнолошка градина за затворени простори ќе може да одгледува овошје и зеленчук целосно автоматски. Дизајнерот Пјер Нибарт од Квебек, Канада, направи нов проект...

Оваа кујна готви се сама

Оваа автоматизирана кујна готви храна целосно сама. Тавите и тенџерињата се движат сами, сами ја мешаат содржината во нив, сами тураат состојки, сами го...

Audi ќе инвестира 14 милијарди долари во автоматизација на возила

Германскиот производител на луксузни автомобили Audi најави дека до 2023 година планира да инвестира 14 милијарди евра во дигитализација и технологија за високоавтоматизирано возење....

НАЈПОПУЛАРНИ