Почетна Тагови автономни возила

Таг: автономни возила

Погледнете како возат автономните автомобили на Илон Маск

0
Ерата на автономните автомобили пристигна. Погледнете го видеото во прилог и ќе се уверите како беспилотните автомобили на најпознатиот иноватор на денешницата, Илон Маск...

Waymo планира да ја отвори првата фабрика за производство на автономни...

0
Од компанијата Waymо, чија компанија мајка е Alphabet, најавија отворање на првата фабрика во светот која ќе биде 100% посветена на производство на автономни...

Lyft патентираше систем за комуникација меѓу возилата и пешаците

0
Автономните возила ќе покажуваат светлечки пораки за да им сигнализираат на луѓето каде ќе се движат, а сето тоа ќе биде овозможено со патентираниот...

Во декември стартува првиот такси сервис со автономни возила во светот

0
Waymo, компанијата-ќерка на Google, во декември треба да го стартува првиот такси сервис во светот со автномни возила и така да испише нова историја...

Уште еден доказ дека Дубаи е најпаметен град во светот –...

0
Познато е колку Дубаи инвестира во технологија и дека експриментираат со бројни нови и напредни технологии. Само последната година претставија роботи кои ќе патролираат...

Apple и Volkswagen заедно ќе прават автономни возила

0
Пред две години  Apple имаше ангажирано повеќе од 1.000 луѓе на програмата за развој на автономни автомобили Project Titan. Тогаш кружеа гласини дека Apple...

Истражување: Дури 2/3 од луѓето се плашат од беспилотните возила

0
Додека компаниите инвестираат милијарди во развојот на автомобили во кои нема да има потреба од учество на возачот, сегашниот ментален склоп на луѓето уште...

До 2025 Пежо ќе има електрична верзија од секој модел на...

0
Peugeot се подготвува за електричната иднина. Од компанијата убедени дека до 2025 година, од секој модел од својата понуда ќе имаат електрична верзија, а...