8 C
Skopje
вторник, јануари 26, 2021
Почетна Тагови анализа

Таг: анализа

Нова студија открива дека корона вирусот не мутирал премногу и доволна...

Во голема студија спроведена на примероци од над 27.000 луѓе кои биле заразени со новиот корона вирус во светот научниците спроведоа генетска...

Вештачка интелигенција ќе и помага на Даночната управа во Нови Сад

Природно-математичкиот факултет од Нови Сад во соработка со Даночната управа почна еден нов вид соработка, односно обработка на големата количина податоци со кои располада...

Технологија за анализа на квалитетот на сточната храна за прв пат...

Во Битола се одржа првата од циклус обуките за анализа на квалитетот на сточната храна со користење на NIR (Near Infrared Spectroscopy) уреди. Овие...

АНАЛИЗА: 79 од вкупно 81 градоначалник во 2018 година користеле социјални...

И минатата година градоначалниците биле најактивни на Фејсбук, по што следуваат Инстаграм и Твитер Седумдесет и девет од вкупно 81 градоначалник го користат Фејсбук во...

Анализа: Фејсбук користат 23 министри во Владата, 14 се активни на...

Дваесет и три од вкупно 26 министри во Владата на Република Македонија активно користат Фејсбук, што е зголемување за тројца кои се активни на...

Блумберг: Половина од светот ќе се напојува со обновлива енергија до...

Новата годишна анализа на Блумберг именувана New Energy Outlook 2018 предвидува како ќе се развива пазарот на електрична енергија до средината на овој век. Анализата...

Само 20% од населението со пристап до интернет прави онлајн нарачки....

Асоцијацијата за е-трговија на Македонија (АЕТМ) го објави Извештајот од анализата на е-трговијата во Македонија кој опфаќа три дела: подготвеноста за раст и развој...

Kaspersky: Децата лани на Интернет повеќе гледале видео содржини отколку што...

Децата денес се целосно на свој терен кога станува збор за технологијата и дигитализацијата. Тие користат дигитални дневници и учебници на училиште, комуницираат со...

Колку им се развиени дигиталните вештини на Македонците во споредба со...

Македонија прва по ниско целокупно ниво на дигитални вештини! Асоцијацијата за е-трговија на Македонија (АЕТМ) деновиве објави кратка анализа за нивото на дигиталните вештини во Македонија...

Во иднина на Западен Балкан ќе биде потопло и со подолги...

На целата територија на Западен Балкан во скора иднина ќе има пораст на температурите за 1,2 степени Целзиусови, и неминовно ќе продолжи да расте...

НАЈПОПУЛАРНИ