Почетна Тагови Антарктик

Таг: Антарктик

Најголемиот леден брег во светот се одвои од Антарктикот

0
Најголемиот леден брег во светот се одвои од Антарктикот се гледа на сателитските снимки направени во рамките на европската програма Kopernikus, соопшти Европската вселенска...

Антарктикот од август досега го погодиле над 30.000 земјотреси

0
Повеќе од 30.000 земјотреси го погодиле Антарктикот од крајоот на август досега, покажуваат податоците на Универзитетот Чиле, што претставува скок на сеизмичките активности кој...

И официјално нема место на Земјата каде што нема заразени со...

0
Корона вирусот го зафати и последното делче од Земјата кое го немаше корона вирусот - Антарктикот. Чилеанската војска објави дека во истражувачката станица Bernardo...

Озонската дупка над Антарктикот достигна рекордна големина

0
Озонската дупка над Антарктикот е една од најголемите и најдлабоките во последните неколку години, а анализите покажаа дека сега дупката достигнала максимална величина, предупредуваат...

Научниците потврдија дека од морското дно на Антарктикот се испушта метан

0
По прв пат во историјата научниците потврдија дека метан се испушта од морското дно на антарктикот. Тие велат дека оттаму метанот завршува во атмосферата....

Антарктикот е единствениот континент во светот на кој нема коронa вирус

0
Додека целиот свет се бори со ширењето на корона вирусот, Антарктикот остана единствениот континент на кој ја нема оваа зараза. За тоа несомнено придонесе...

Поради топењето на ледот на Антарктикот откриен нов остров

0
Скриен остров беше откриен на Антарктикот после топењето на глечерите како резултат на високите температури. Каменестите брегови ги открија научници кои поминувале оттаму. Групата...

Дел од глечер тежок 1.000 тони се сруши на Антарктикот

0
Дел од глечер висок најмалку 40 метри се сруши од глечерот на Антарктикот, поточно на островот Анверс. Вакви појави има се почесто и претставувaат...

Рекордно висока температура на Јужниот пол – дури 18,3 степени

0
Светската метеоролошка агенција соопшти дека аргентинската истражувачка база на крајниот севен ред на Антарктикот пријавила температура која ако биде потврдена, може да биде рекордно...

Нaјголемата санта лед во светот е четири пати поголема од Голем...

0
Најголемата санта лед во светот само што не навлегла во Јужниот Океан откако се откина од Антарктикот пред повеќе од две години. Сантата се...