Почетна Тагови аутизам

Таг: аутизам

Во Хонгконг роботи им помагаат на децата со аутизам

0
Професорката по прихлогија Кетрин Со создаде роботи кој им помага на децата со аутизам да развијат социјални вештини. Роботот е развиен во рамките на...

Инженер од Сплит направи игри кои лечат анксиозност и депресија

0
Сплитскиот инженер Марин Малетиќ, кој во емисијата RTL Direkt ја претстави neurofeedback терапијата, со која се вежба мозокот со цел намалување на фреквенциите кои...

Апликација за iPhone може да детектира аутизам со следење на изразите...

0
Родителите сега можат да симнат апликација за iPhone која ќе ги следи нивните деца и ќе бара знаци на аутизам. Апликацијата ја користи камерата на телефонот...

Катар тестира технологија за детектирање аутизам за само неколку минути

0
Научници во Катар тестираат технологија која би можела на докторите да им помогне во дијагностицирањето на нарушувања од аутистичниот спектар за неколку минути наместо...