4 C
Skopje
недела, април 11, 2021
Почетна Тагови вакцина

Таг: вакцина

Турција развива своја вакцина против корона вирусот

Се очекува дека првата вакцина против корона вирусот произведена во Турција да биде готова до крајот на ова лето. Оваа информација ја...

Pfizer: Нашата вакцина е 100% ефикасна против КОВИД-19 кај децата на...

Откако добија одобрение ширум светот за употреба на вакцината против КОВИД-19 кај постари од 16 години, Pfizer почна да ја тестира вакцината...

Русите ја регистрираа првата вакцина во светот против КОВИД-19 наменета за...

Руската федерална служба за ветеринарен и фитосанитарен надзор, Rosselkhoznadzor, објави дека Русија ја регистрирала првата вакцина против КОВИД-19 наменета само за животни....

AstraZeneca го претстави новото име на својата вакцина – Vaxzevria

Вакцината против КОВИД-19 на AstreZenecа конечно доби официјално име. Имено, досега вакцината се споменуваше само како вакцината на AstraZenecа, а сега и...

Поднесено барање за регистрација на полесна верзија на вакцината Sputnik V,...

Руското Министерство за здравство пондесе барање за регистрација на полесна верзија на Sputnik V, која се дава во една доза. Русија минатата...

Кинеската вакцина на Sinopharm можеби ќе треба да се дава во...

Киинеската национална фармацевтска групција Sinopharm ќе ги испита резултатите од третата фаза од клиничките тестирања во странство за да донесе одлука дали...

Русите почнаа со производство на третата вакцина пред да завршат клиничките...

Русија почна да ја произведува CoviVac, својата трета вакцина против КОВИД-19. Иако третата фаза од испитувањето уште е во тек, наскоро вакцината...

Израелски научници развиваат вакцина против КОВИД-19 во форма на таблети

За сите кои се плашат од вакцинирање против КОВИД-19 поради страв од иглите решението би можело да дојде од Израел. Американско-израелската фармацевтска...

СЗО препорача да се користи вакцината на Johnson & Johnson во...

Вакцината на компанијата Johnson & Johnson се препорачува за употреба во земјите каде што циркулираат позаразни варијанти, изјавија вчера експертите на Светската...

Шишенцето од првата вакцина против КОВИД-19 во САД поставено во музеј

Шишенцето во кое се наоѓала првата доза вакцина против корона вирусот, која во САД беше примена на 14 декември минатата година се...

НАЈПОПУЛАРНИ