Почетна Тагови вакцина

Таг: вакцина

Данците ќе можат да се вакцинираат со трета доза вакцина, но...

0
Во Данска луѓет кои примиле две различни вакцини против КОВИД-19 ќе можат да добијат и трета доза вакцина за да им се признае статусот...

Moderna објави дека нивната вакцина е безбедна и за тинејџери –...

0
Испитувањата на вакцината против КОВИД-19 на компанијата Modernа покажаа дека вакцината е безбедна и ефикасна за тинејџери. Примената на новата вакцина може да ја...

Канада е првата држава во светот која одобри вакцина против КОВИД-19...

0
Канадското Министерство за здравство денеска соопшти дека ќе дозволи примена на вакцината против корона вирусот од производителот Pfizer-BioNtek за деца на возраст од 12...

Научниците потврдија – само една доза вакцина обезбедува заштита од КОВИД-19,...

0
Од ден во ден има се повеќе вакцинирани луѓе во светот. Некои примиле само една доза, некои две дози, а некои уште чекаат да...

Pfizer и BioNTech предадоа барање за одобрување на вакцините против КОВИД-19...

0
Германската компанија BioNTech и нејзиниот партнер Pfizer денес поднесоа барање до Европската агенција за лекови за одобрување на вакцината против корона вирусот и за...

Жителите на Казахстан примаат домашна вакцина против корона вирусот

0
Казахстан почна со вакцинација против корона вирусот со сопствената вакцина Kazvac (QazVac), која е во третата фаза од клиничките испитувања. Како што јавува...

Johnson&Johnson ги повика сите конкуренти заедно да го решат проблемот со...

0
Компанијата Johnson&Johnson контактираше со конкурентските производители на вакцини против КОВИД-19 да се вклучат во заедничко истражување на ризикот од појава на згрутчување на крвта,...

Данска е првата земја во светот кој трајно го стопира вакцинирањето...

0
Данска целосно ќе престане со примена на вакцината на AstraZenecа против КОВИД-19 поради можните последици и врската меѓу вакцината и згрутчувањето на крвта, беше...

Pfizer и BioNTech побараа одобрение на вакцина против КОВИД-19 за адолесценти

0
Американската фармацевтска компанија Pfizer и нејзиниот германски партнер BioNTech минатата недела побараа од американската регулаторна агенција одобрение за употреба на нивната вакцина против КОВИД-19...

Турција развива своја вакцина против корона вирусот

0
Се очекува дека првата вакцина против корона вирусот произведена во Турција да биде готова до крајот на ова лето. Оваа информација ја потврди и...